Fairbairn Fighting System użyte przez cichociemnych w realnym boju (1941r.)

Operacja lotnicza nosiła kryptonim „Jacket” i była trzecią z kolei mającą na celu przerzut Cichociemnych do okupowanej Polski. Razem z Alfredem Paczkowskim „Wanią” na pokład bombowca stojącego na podlondyńskim lotnisku weszli rotmistrz Marian Jurecki „Orawa”, kapitan Andrzej Świątkowski „Amurat”, major Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz” (jeden z twórców idei Cichociemnych) oraz dwaj kurierzy Delegatury Rządu na Kraj – podporucznik Tadeusz Chciuk „Celt” i kapral Wiktor Strzelecki „Buka”. Samolot Halifax ma ich zrzucić między Sochaczewem, a Bolimowem. Niestety, dowódca operacji porucznik nawigator Mariusz Wodzicki gubi drogę i zrzut następuje w odległości 20 kilometrów na północ od Łowicza. To najgorsze miejsce z możliwych – na terenach włączonych do III Rzeszy, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Generalną Gubernią. Roi się tu od patroli niemieckich.
Czytaj dalej

Szkolenie polskich Cichociemnych w zakresie walki wręcz

Film opowiada o szkoleniu cichociemnych w Anglii i Szkocji w okresie II wojny światowej. Polscy Cichociemni byli szkoleni w zakresie walki wręcz przez brytyjskich instruktorów. W okresie II wojny światowej opracowano bardzo skuteczny system walki wręcz dla służb mundurowych i wojska. Jest nauczany do dnia dzisiejszego, a na jego podstawie stworzono prawie wszystkie militarne systemy walki wręcz na świecie.


Czytaj dalej

Krav Maga – prawdziwa historia cz. 1

Krav maga jest systemem walki wręcz wywodzącym się z Izraela. Jak często podkreślają instruktorzy z tego kraju zarówno w odniesieniu do walki wręcz jak i systemu wyszkolenie strzeleckiego jest to metoda walki pisana krwią, która wykuwała się latami w ogniu walki o niepodległość Izraela, a później w trakcie walki z terroryzmem. Zanim jednak opowiemy o samym systemie cofniemy się do historii tego systemu widzianej nieco inaczej.
Czytaj dalej

Śmiertelnie pobił pałką teleskopową

Dwaj mieszkańcy Tarnowa pokłócili się przed sklepem monopolowym. – Awantura przybrała nieoczekiwany obrót. Jeden z nich wyjął z kieszeni krótki przedmiot, którym energicznie machnął. Wysunęła się metalowa pałka teleskopowa – relacjonuje Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji. 26-latek zadał swojemu przeciwnikowi kilka ciosów. Uderzył go miedzy innymi w udo, plecy i głowę. – Pokrzywdzony osunął się na betonowy chodnik, natomiast napastnik zbiegł – podaje Kilmek.
Czytaj dalej

Nagłe Zatrzymanie Krążenia – Algorytm RKO

Według Europejskiej Rady Resuscytacji na podstawie analizy 700 000 zgonów (w Europie) na miejscu zdarzenia do uratowania było 40% osób zmarłych.

Również w Polsce z roku na rok wzrasta liczba zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia. Na każde 10 000 osób umiera 46, co oznacza że co roku odnotowuje się ponad 100 000 zgonów wywołanych chorobami serca. Spośród pacjentów zapadających na Nagłe Zatrzymanie Krążenia poza szpitalem udaje się uratować w Polsce jedynie 5%.

Możemy to zmienić. Naucz się jak uratować ludzkie życie!

Czytaj dalej

(17) Aktywny Strzelec obezwładniony przez studenta

W czerwcu 2014 roku Aktywny Strzelec wtargnął na teren kampusu Seattle Pacific University w stanie Waszyngton. W wyniku jego działań została zabita 1 osoba, a 3 kolejne zostały ranne.
Aktywny Strzelec został powstrzymany przez studenta za pomocą gazu obronnego. Student wyczekał moment, gdy uzbrojony w broń palną napastnik musiał przeładować broń i skutecznie zaatakował go gazem. Następnie zabrał napastnikowi broń długą i uciekł na zaplecze. Z zaplecza widząc, że gaz obronny zadziałał skutecznie ponownie wybiegł do napastnika i skutecznie go unieruchomił co pozwoliło na jego całkowite rozbrojenie oraz oddanie w ręce policji.

ESDS (33) – wywiad z Sławkiem Goździkiem – twórcą systemu samoobrony ESDS

Wywiad ze Sławkiem Goździkiem – twórcą systemu samoobrony ESDS (Explosive Self Defence System). Założyciel International Police Defensive Tactics Association. Jest policyjnym instruktorem taktyki i techniki interwencji, pałki teleskopowej, wyszkolenia strzeleckiego, instruktorem Point Shooting oraz instruktorem konceptu Active Shooter.
Od 1989 roku prowadzi kursy ESDS dla pracowników policji szwedzkiej, amerykańskiej, angielskiej, duńskiej, austriackiej, niemieckiej i polskiej. Niektóre aspekty ESDS wprowadzone zostały do nowego programu szkoleniowego policji w Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Polsce.
Od 1995 roku prowadzi szkolenia w zakresie ESDS w Polsce dla państwowych służb mundurowych, pracowników ochrony oraz innych osób zajmujących się zawodowo bezpieczeństwem publicznym.

Nagłe Zatrzymanie Krążenia – użyj AED!

AED – Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to bardzo proste w obsłudze urządzenie, które jest wstanie ogarnąć każdy.

Defibrylator AED używamy tylko w przypadku, kiedy znajdujemy nieprzytomnego poszkodowanego i po ocenie oddechu stwierdzimy jego brak. Wówczas mamy do czynienia z Nagłym Zatrzymaniem Krążenia (NZK).

Czytaj dalej

Wojskowe zawody w walce wręcz WWBK – tylko po co?

Nie ma to absolutnie żadnego odniesienia do realnej walki wręcz w warunkach pola walki – przynajmniej w tej formule jaką przyjęto w Polsce.
Zasady walki zostały precyzyjnie określone. Zawodnicy mogli trafiać się w twarz, tułów (przód i boki) i nogi z wyłączeniem stawów. Regulamin zezwalał na stosowanie technik: kopnięcia (proste, boczne, okrężne, ukośne, zahaczające, po obrocie, opadające, z wyskoku); ciosy rękoma (proste, z dołu, sierpowe, młotkowe po obrocie); uderzenia łokciem w tułów, ręce i nogi; wszelkie sprowadzenia do parteru za wyjątkiem takich, po których przeciwnik ląduje na głowie; po sprowadzeniu walki do parteru lub gdy zawodnik ma trzy lub więcej punktów podparcia dozwolone są wszystkie uderzenia pięścią oraz łokciem na tułów i nogi; leżący zawodnik może kopać stojącego w nogi, tułów, ręce i głowę za wyjątkiem stref zakazanych; dozwolona jest każda dźwignia na bark, łokieć, nadgarstek, dźwignia prosta na staw kolanowy i skokowy oraz klucz na stopę; duszenia z wyjątkiem zatykania przeciwnikowi nosa i ust; kopnięcia kolanem na tułów i nogi.

Co innego się dzieje za naszą wschodnią granicą. Tam zawody wojskowe w walce wręcz odbywają się od kilkudziesięciu już lat. I zamiast po prostu skopiować to co dobrego robią w tym temacie inni, to u nas wymyślono naszą „regionalną” odmianę tych zawodów. No, ale przecież wymyślili to sportowcy, więc nie wymagajmy za wiele.
Poniżej film przedstawiający zawody w walce wręcz w Rosji.

Gdyby filmy nie działały:
KLIKNIJ Chomika

(2) KRAV MAGIA – Obrona przed pałką teleskopową

Nie wiem co to za „mocna ekipa” na zdjęciu. I mnie to nie interesuje. Ale ubawiłem się oglądając poniższe zdjęcie. Nie próbujcie tego robić w realu ponieważ pałka teleskopowa zawsze wygra z ręką. Połamana ręka goi się naprawdę długo. A jak ktoś uważa inaczej to proszę o kontakt. Zrobimy pojedynek.

No chyba, że to jest obrona przed czarodziejską różdżką, a zajęcia prowadzi profesor Akademii Pana Kleksa. Z magikami lepiej nie zadzierać 🙂

(3) Pałka Teleskopowa – test wytrzymałości

Proste i skuteczne narzędzie obronne dla służb mundurowych oraz osób cywilnych. Na rynku w sprzedaży najczęściej występują pałki teleskopowe:
1. Hartowane – wykonane z mocnej i hartowanej stali. Nie do zajechania podczas treningu i w użyciu. Polecam produkty firm ESP, ASP, Monadnock i innych renomowanych producentów zaopatrujących w swoje produkty służby mundurowe.
2. Nie hartowane – wykonane ze stali, ale takiej jakiejś bardziej chyba mniej stalowej. Więc uważajcie na to co kupujecie bo się można bardzo zdziwić.


Czytaj dalej

Modern Army Combatives Program

W celach porównawczych zamieszczam instrukcje walki wręcz US Army. Zawartość tych instrukcji warto porównać z polską instrukcją walki wręcz. Okaże się wtedy, że wcale nie musimy naśladować innych ponieważ u nas jest to dużo lepiej i prościej opracowane.

Modern Army Combatives Program posiada 4 zmodernizowane programy szkolenia. Level I-II są szkoleniami podstawowymi, natomiast Level III i IV to szkolenia instruktorskie:
• level I – Basic Combatives Course,
• level II – Tactical Combatives Course,
• level III – Basic Combatives Instructor Course,
• level IV – Tactical Combatives instructor Course.

Więcej informacji o Modern Army Combatives Program znajdziesz w artykule MACP – Porażka US Army.

WWBK i BLOS w Wojsku Polskim

„Na wybór zastosowanych przez żołnierza technik w walce decydujący wpływ ma dystans dzielący go od przeciwnika. W pierwszej kolejności żołnierz wykorzystuje broń. W każdym przypadku, gdy wykorzystanie broni jest niemożliwe, żołnierz stosuje techniki walki bez broni (kopnięcia, uderzenia i inne) w celu stworzenia warunków (dystansu) do użycia broni.”

Czytaj dalej

ESDS (32) – Opis Systemu Eksplozywnej Samoobrony

Efektywność każdego realistycznego systemu samoobrony może być sprawdzona jedynie w realnych warunkach/sytuacjach na ulicy. Każdy realistyczny system samoobrony musi funkcjonować w każdej sytuacji oraz przeciwko każdemu napastnikowi, a zasady systemu muszą być łatwe zarówno do zrozumienia jak i technicznego opanowania.
Większość systemów samoobrony funkcjonuje na zasadzie poczucia bólu zadawanego napastnikowi podczas zadawania ciosu lub założenia dźwigni. Tego rodzaju systemy nie funkcjonują jednak na osobach, które są pod wpływem narkotyków albo pod wpływem afektu psychicznego, ponieważ wymienione osoby nie odczuwają bólu w taki sam sposób.

Czytaj dalej

ESDS (30) – Bić, albo nie bić?

Różnorodne sposoby (metody) skutecznej interwencji są tematem częstych dyskusji znawców i ekspertów taktyki interwencji powołanych do tego grup zawodowych. W poniższym tekście postaram się krótko przedstawić różne aspekty i metody wykonywania uderzenia zaciśniętą pięścią i porównać do ciosów otwartą dłonią (na odlew) oraz korzyści tego rodzaju metody biorąc pod uwagę umundurowanego pracownika.

Efekt uderzenia
Zarówno efekty jak i łatwość wykonywania uderzeń zaciśniętą pięścią jest znana i nie wymaga rekomendacji z różnych powodów. Główną zaletą takich uderzeń jest natychmiastowy, niestety widoczny efekt w postaci rozbitego nosa, wybitych zębów itp. Szok wynikający z tego rodzaju uderzeń umożliwia później ewentualną kontrolę ruchów napastnika (przeciwnika). Rezultatem uderzenia otwartą dłonią np. twarzy (szyi) przeciwnika może być zamroczenie albo znokautowanie napastnika bez spowodowania widocznych urazów fizycznych co jest niewątpliwą zaletą.
Efekt tego rodzaju uderzenia jest na tyle skuteczny, że test jakiemu poddano człowieka wyposażonego w policyjny hełm zakończył się zamroczeniem tegoż pracownika.

Czytaj dalej