Nagłe Zatrzymanie Krążenia – Algorytm RKO

Według Europejskiej Rady Resuscytacji na podstawie analizy 700 000 zgonów (w Europie) na miejscu zdarzenia do uratowania było 40% osób zmarłych.

Również w Polsce z roku na rok wzrasta liczba zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia. Na każde 10 000 osób umiera 46, co oznacza że co roku odnotowuje się ponad 100 000 zgonów wywołanych chorobami serca. Spośród pacjentów zapadających na Nagłe Zatrzymanie Krążenia poza szpitalem udaje się uratować w Polsce jedynie 5%.

Możemy to zmienić. Naucz się jak uratować ludzkie życie!

W stanie zagrożenia zdrowia lub życia najważniejszym ogniwem w łańcuch przeżycia jest świadek zdarzenia, gdyż to od jego wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zależy życie ludzkie. Podjęcie resuscytacji w pierwszych minutach od zatrzymania krążenia i oddechu decyduje o życiu osoby poszkodowanej. Z każdą minutą opóźnienia resuscytacji szanse na uratowanie poszkodowanego ogromnie zmniejszają się. Już po 5-7 minutach szanse na uratowanie praktycznie maleją do zera. Ponad 50% osób poszkodowanych przeżywa w przypadku podjęcia resuscytacji przez świadków zdarzenia. System Zintegrowanego Ratownictwa Medycznego zapewnia skuteczną pomoc poprzez dojazd do wypadku zespołu ratownictwa medycznego (karetki) po kilku, a najczęściej po kilkunastu minutach od zdarzenia w mieście oraz po około 15-20 minutach do zdarzenia mającego miejsce poza miastem (lub miejscem stacjonowania karetek).
Aleksander Pietryka – instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej BLS/AED.