18-latek postrzelony w oko

Lekarzom z Kliniki Okulistycznej w Poznaniu niestety nie udało się uratować widzenia w prawym oku 18-letniego Kacpra. Przypomnijmy, że kaliszanin został postrzelony z broni krótkiej na metalowe lub gumowe kule w piątek późnym wieczorem. Jedna z nich trafiła i utkwiła w gałce ocznej młodego mężczyzny. Dwie pozostałe trafiły w plecy, jednak nie przebiły skóry.

Czytaj dalej

Nosiciel HIV zaatakował ratowników medycznych w Radomiu

Pacjent uzależniony od narkotyków, prawdopodobnie nosiciel wirusa HIV oraz HCV, zaatakował ratowników medycznych przewożących go do szpitala w Krychnowicach. Domagał się narkotycznych środków przeciwbólowych, wymachując strzykawką z igłą krzyczał, że wszystkich pozaraża.

Czytaj dalej

Pierwsza kula mogła zabić. Druga musiała.

Marcin został przesłuchany, odpowiedział na wszystkie pytania i podpisał protokół. Z pokoju na kutnowskiej komendzie nigdy jednak nie wyszedł. Zabiły go dwa pociski wystrzelone z policyjnej broni. Co naprawdę się tam wydarzyło, wiedziały dwie osoby. Jedna z nich nie żyje, druga ma status podejrzanego.

Gdyby nie zwykłe niedopatrzenie, Marcin nie pojawiłby się 23 kwietnia zeszłego roku na komendzie.
– Był podejrzany o kradzież radia za 500 złotych. Niestety kolega, który go przesłuchiwał kilka dni wcześniej, nie dopisał w protokole, że Marcin działał w warunkach recydywy – opowiada Łukasz Kucharski, policjant, który przesłuchiwał Marcina. To z jego broni padły śmiertelne strzały. W rozmowie z nami zgodził się na podawanie jego pełnych danych osobowych.
Protokół z przesłuchania trzeba było poprawić. „Jestem u siebie, możecie mnie zgarnąć” – powiedział policjantom przez telefon. Pojechał po niego Kucharski. Miał mu przy okazji zadać kilka pytań o inną kradzież – dziecięcego wózka.

„Marcin, muszę założyć ci kajdanki”, tak mu powiedziałem. Potem pojechaliśmy na komendę. Było jak zawsze – opowiada policjant. Bo wcześniej przesłuchiwał Marcina wielokrotnie. Mówili do siebie po imieniu. Po godz. 14 weszli do pokoju przesłuchań. Byli sami.
Po przesłuchaniu i podpisaniu protokołu – jak zwykle – zapalili papierosy.
Potem Marcin zginął.

Nie ma monitoringu, nie ma świadków. Z jednej strony jest zmarły mężczyzna, z drugiej podejrzany policjant – mówi Wojciech Zimoń, prokurator, który prowadzi śledztwo po dramacie na kutnowskiej komendzie.

To on przedstawił Łukaszowi Kucharskiemu zarzuty: nieumyślnego spowodowania śmierci Marcina, niedopełnienia obowiązków służbowych (bo pozwolił sobie wyrwać broń) i utrudniania śledztwa.
Czytaj dalej

Nadchodzi era bezsenności

W świecie zachodniego kapitalizmu ideałem jest nieprzerwana aktywność i dyspozycyjność. Coraz więcej z nas w pracy jest niemal całą dobę. Nie dość, że wyrabiamy dziesiątki nadgodzin, to w domu nadal odbieramy służbową komórkę i sprawdzamy e-maile. Po nocach kończymy raporty, wysyłamy sprawozdania, aby po kilku godzinach znów stawić się w biurze. Jak przekonuje Jonathan Crary, autor książki „24/7. Późny kapitalizm i koniec snu”, w takiej rzeczywistości nie ma miejsca na sen. Staje się on ekskluzywnym i nieco anachronicznym dobrem, a przestaje być czymś koniecznym i naturalnym.
Czytaj dalej

Broń nie służy do zabawy

Zasady bezpiecznego posługiwania się bronią – BLOS!

Bezpieczne posługiwanie się bronią można sprowadzić do czterech podstawowych zasad określonych skrótem BLOS:

B – BROŃ – każdą broń traktujemy jak załadowaną do momentu sprawdzenia. Jeśli odejdziemy od swojej broni, po powrocie również sprawdzamy, czy nie jest ona załadowana. Broń sprawdzamy również po zakończeniu ćwiczeń.

L–LUFA – nie kierujemy lufy w stronę osób i miejsc nie stanowiących celu. Przez cały czas posługiwania się bronią kontrolujemy jej położenie. Zasady tej przestrzegamy bez względu na stopień załadowania broni. W przypadku treningu postaw „na sucho”, broni palnej używamy tylko w przypadku braku atrap, w sposób uniemożliwiający jej załadowanie.

O–OTOCZENIE – sprawdzamy otoczenie przed, obok i za celem zanim oddamy strzał. Pamiętamy o tym, że pociski z broni palnej mogą przebić cel, a także, że ktoś może wbiec nam w linię celowania podczas oddawania strzału.

S–SPUST – palec na język spustowy kładziemy dopiero w momencie oddawania strzału. Gdy nie strzelamy, palec spoczywa poza kabłąkiem (osłoną języka spustowego).

Czytaj dalej

Wyciągnął broń policjantowi i strzelił. Ciężko ranny policjant.

26-letni mężczyzna, który awanturował się w jednym z hipermarketów w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie), postrzelił podczas interwencji policjanta. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala. Sprawca był wcześniej karany m.in. za przestępstwa narkotykowe i włamania.

Około godz. 2.30 z soboty na niedzielę policja otrzymała zgłoszenie od ochroniarzy hipermarketu o awanturującym się mężczyźnie. „Po przyjeździe na miejsce policjanci zauważyli, że mężczyzna ma powierzchowne rany. Wezwali karetkę i wyprowadzili go na zewnątrz” – poinformował nas mł. asp. Piotr Duziak z zespołu prasowego bydgoskiej policji.

Wyciągnął broń i oddał strzał

Czytaj dalej

Broń palna kontra nóż cz. 2 – BEZPIECZNY TRENING

Taka mała uwaga do treningu bojowego strzelania – JAK TRENUJESZ TAK REAGUJESZ.
Tak to prawda trening powinien być prowadzony realnie, ale co niektórych widzę, że fantazja mocno ponosi. Dlatego zamieszczam poniższe informacje – innym ku przestrodze.

Czytaj dalej