18-latek postrzelony w oko

Lekarzom z Kliniki Okulistycznej w Poznaniu niestety nie udało się uratować widzenia w prawym oku 18-letniego Kacpra. Przypomnijmy, że kaliszanin został postrzelony z broni krótkiej na metalowe lub gumowe kule w piątek późnym wieczorem. Jedna z nich trafiła i utkwiła w gałce ocznej młodego mężczyzny. Dwie pozostałe trafiły w plecy, jednak nie przebiły skóry.

Czytaj dalej

Emergency Bandage – opatrunek izraelski

Emergency Bandage znany jest w środowisku ratowników taktycznych jako „opatrunek izraelski” to innowacyjny, sprawdzony na polu walki produkt pierwszej pomocy, tamujący wypływ krwi z boleśnie krwawiących ran jeszcze przed przewiezieniem do szpitala. Stanowi idealne rozwiązanie w postępowaniu w nagłych wypadkach, kiedy liczy się każda chwila. Produkowany jest przez firmę First Care Products Ltd.


Czytaj dalej

Bazy Pogotowia Lotniczego w Polsce

Oficjalnie w Polsce mamy 22 bazy HEMS w tym jedną sezonową. W Polsce bazy Śmigłowcowe Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) znajdują się w następujących miastach:
– Białystok – Lotnisko Białystok-Krywlany – Ratownik 1; (EC 135); od 7:00 do 20:00
– Bydgoszcz – Lotnisko Bydgoszcz-Biedaszkowo – Ratownik 2; (EC 135); VFR dzień
– Gdańsk – Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – Ratownik 3; (EC 135); 24 h/dobę
– Gliwice – Lotnisko Gliwice-Trynek – Ratownik 4; (EC 135); VFR dzień
– Gorzów Wielkopolski – Lądowisko sanitarne w Gorzowie Wielkopolskim[3] – Ratownik 24; (EC 135); VFR dzień
Czytaj dalej

Nosiciel HIV zaatakował ratowników medycznych w Radomiu

Pacjent uzależniony od narkotyków, prawdopodobnie nosiciel wirusa HIV oraz HCV, zaatakował ratowników medycznych przewożących go do szpitala w Krychnowicach. Domagał się narkotycznych środków przeciwbólowych, wymachując strzykawką z igłą krzyczał, że wszystkich pozaraża.

Czytaj dalej

Wypadek drogowy – pierwsza pomoc przedmedyczna

W Polsce, w 2015 roku doszło do 32 701 wypadków drogowych, w których straciło życie  2 904 osób, a rannych zostało 39 457 osób (dane Komendy Głównej Policji). Ta zasmucająca statystyka to wynik m.in. nadmiernej prędkości, braku umiejętności przewidywania zagrożeń oraz niedostatecznego doświadczenia w krytycznych sytuacjach, które niejednokrotnie towarzyszą uczestnikom ruchu drogowego. Ginie 10 osób na 100 wypadków drogowych – trzy razy więcej niż wynosi średnia europejska. To najwyższy wskaźnik śmiertelności w wypadkach drogowych w UE. Ponad 1000 osób, które zginęły to ludzie młodzi. W ten sposób Polska zajmuje w dalszym ciągu jedno z najniższych miejsc pod względem poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród krajów UE.

Co zrobić, gdy dojdzie do wypadku drogowego. Przede wszystkim, działamy zgodnie z zasadą „zatrzymaj się, pomyśl i działaj”. Zaczynamy od oceny sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku drogowego.
Czytaj dalej