Śmiertelnie pobił pałką teleskopową

Dwaj mieszkańcy Tarnowa pokłócili się przed sklepem monopolowym. – Awantura przybrała nieoczekiwany obrót. Jeden z nich wyjął z kieszeni krótki przedmiot, którym energicznie machnął. Wysunęła się metalowa pałka teleskopowa – relacjonuje Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji. 26-latek zadał swojemu przeciwnikowi kilka ciosów. Uderzył go miedzy innymi w udo, plecy i głowę. – Pokrzywdzony osunął się na betonowy chodnik, natomiast napastnik zbiegł – podaje Kilmek.
Czytaj dalej

ESDS (33) – wywiad z Sławkiem Goździkiem – twórcą systemu samoobrony ESDS

Wywiad ze Sławkiem Goździkiem – twórcą systemu samoobrony ESDS (Explosive Self Defence System). Założyciel International Police Defensive Tactics Association. Jest policyjnym instruktorem taktyki i techniki interwencji, pałki teleskopowej, wyszkolenia strzeleckiego, instruktorem Point Shooting oraz instruktorem konceptu Active Shooter.
Od 1989 roku prowadzi kursy ESDS dla pracowników policji szwedzkiej, amerykańskiej, angielskiej, duńskiej, austriackiej, niemieckiej i polskiej. Niektóre aspekty ESDS wprowadzone zostały do nowego programu szkoleniowego policji w Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Polsce.
Od 1995 roku prowadzi szkolenia w zakresie ESDS w Polsce dla państwowych służb mundurowych, pracowników ochrony oraz innych osób zajmujących się zawodowo bezpieczeństwem publicznym.

ESDS (27) – Międzynarodowe Szkolenie Służb Mundurowych COPS 2015

W dniach 29 maja do 1 czerwca 2015 roku w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Słuzby Więziennej w Golinie odbyło się Międzynarodowe Szkolenie Służb Mundurowych COPS 2015.


Czytaj dalej

Fairbairn Fighting System

Próby wprowadzenia na początku XX wieku walki wręcz w wojsku oraz elementów samoobrony do programu szkolenia policjantów przynosiły mizerny efekt – bazowano bowiem na tradycyjnych sztukach walki (ju-jitsu), boksie, zapasach oraz savate – które były zbyt trudne, aby w ciągu kilku miesięcy szkolenia udało się osiągnąć zadowalający efekt w trakcie nauczania zbiorowego. Po latach pracy i zdobywania doświadczeń praktycznych to właśnie Europejczycy stworzyli podwaliny pod utworzenie nowoczesnego, spójnego systemu walki wręcz dla wojska oraz policji. Prawdopodobnie nikt nie miał większego wpływu na walkę wręcz niż William Ewart Fairbairn.

Opracowany przez niego Fairbairn Fighting System – nie jest sztuką walki, sportem, nie powstał również w celu zabawy ani rekreacji. System ten rozwijany przez kilkadziesiąt lat powstał tylko i wyłącznie w celu fizycznej eliminacji przeciwnika. Lecz było by to niemożliwe, gdyby nie specyficzne miejsce i czasy, gdzie przyszło mu żyć oraz tworzyć ten kompletny system walki wręcz.

Czytaj dalej

Broń palna kontra nóż cz. 2 – BEZPIECZNY TRENING

Taka mała uwaga do treningu bojowego strzelania – JAK TRENUJESZ TAK REAGUJESZ.
Tak to prawda trening powinien być prowadzony realnie, ale co niektórych widzę, że fantazja mocno ponosi. Dlatego zamieszczam poniższe informacje – innym ku przestrodze.

Czytaj dalej

Broń palna kontra nóż

 Przestępcy, z którymi się zetkniesz mogą być uzbrojeni w jakiś rodzaj ostrego narzędzia. Ale przecież masz broń dobrą do walki na krótkich odległościach i w posługiwaniu się nią jesteś całkiem sprawny. Więc co powinno cię martwić? Więcej niż możesz sobie wyobrazić!

Czytaj dalej

GAZ OBRONNY KONTRA NÓŻ

Czy możliwa jest obrona przed osobą atakującą nożem za pomocą gazu obronnego?

Niestety nie jest to takie łatwe. Żaden gaz obronny nie ma natychmiastowego działania. Aby być może skutecznie móc się obronić gazem obronnym przed atakującym nas nożownikiem należy:

– posiadać gaz z najwyższej półki, sprawdzonego producenta o najwyższych parametrach dopuszczonych do posiadania przez osoby cywilne w celach obronnych np. Walther Pro Secur, Sabre, FOX itp.

– mieć czas, aby go wyjąć w celu użycia. Raczej mało prawdopodobne, aby miało miejsce. Atak nożem jest zaskoczeniem dla osoby atakowanej.

Czytaj dalej

(1) Kłamstwa na temat walki nożem

Kłamstwo nr 1: Będziesz miał dość czasu żeby dobyć broni

Ze wszystkich przypadków kiedy byłem atakowany nożem tylko raz byłem w stanie dobyć mojej własnej broni. Nie nosiłem przy sobie foldera. Nosiłem nóż w pochwie, na którym wielokrotnie ćwiczyłem szybkie dobywanie. W przypadku zagrożenia mogłem dobyć noża w ciągu sekundy. To nie czcze przechwałki, demonstruję to w wielu moich filmach. Jednak pomimo tej niezwykłej szybkości, kiedy byłem zaatakowany nigdy nie miałem czasu żeby wyciągnąć mój nóż, z wyjątkiem jednej sytuacji kiedy odskoczyłem gwałtownie żeby zwiększyć dystans.
To dlatego, że zanim zorientowałem się, że przeciwnik używa noża byłem już atakowany.
FILM – Tak wygląda realny atak nożem
FILM – A tu fikcja ataku nożem i obrony przed nożem

Czytaj dalej