Aplikacja ratująca życie !

Jak wskazuje sama nazwa, „Na pomoc Podkarpacie”, aplikacja działa tylko na terenie województwa. Jednak, gdy ktoś będąc poza nim zadzwoni z niej, to dyspozytor z najbliższej jednostki może przekazać informacje o wypadku do Rzeszowa i wówczas zostaną podane informacje o lokalizacji.

Czytaj dalej

Co zrobić w razie katastrofy samolotu by przeżyć

Potwierdzone statystycznie przekonanie, że samolot to najbezpieczniejszy środek komunikacji, stoi w sprzeczności z powszechnym strachem przed lataniem. Według większości ludzi katastrofa lotnicza kończy się zawsze śmiercią wszystkich pasażerów. Autorzy filmu próbują udowodnić, że jest inaczej. Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 90 procent awarii nie powoduje żadnych poważniejszych konsekwencji, natomiast 60 procent katastrof, w których są ofiary śmiertelne, dla większości pasażerów kończą się szczęśliwie. Zaproszeni do udziału w programie eksperci zaprezentują najnowocześniejsze urządzenia mające zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów, przedstawią symulowane ewakuacje i omówią najczęstsze przyczyny awarii na pokładzie samolotów. Ponadto udzielą przyszłym pasażerom cennych wskazówek, jak zachować się w obliczu niebezpieczeństwa.

(17) Aktywny Strzelec obezwładniony przez studenta

W czerwcu 2014 roku Aktywny Strzelec wtargnął na teren kampusu Seattle Pacific University w stanie Waszyngton. W wyniku jego działań została zabita 1 osoba, a 3 kolejne zostały ranne.
Aktywny Strzelec został powstrzymany przez studenta za pomocą gazu obronnego. Student wyczekał moment, gdy uzbrojony w broń palną napastnik musiał przeładować broń i skutecznie zaatakował go gazem. Następnie zabrał napastnikowi broń długą i uciekł na zaplecze. Z zaplecza widząc, że gaz obronny zadziałał skutecznie ponownie wybiegł do napastnika i skutecznie go unieruchomił co pozwoliło na jego całkowite rozbrojenie oraz oddanie w ręce policji.

Jak poprowadzić akcję ratunkową?

Film przedstawia procedury powiadamiania załóg pogotowia ratunkowego przez bezpośrednich świadków zdarzeń oraz czynności jakie należy wykonać by możliwie jak najbardziej ułatwić dojazd na miejsce zdarzenia załodze ratownictw medycznego.


Jak przeżyć atak terrorystów

Jeśli w miejscu publicznym w którym aktualnie przebywasz ktoś zaczyna strzelać – to albo coś zrobisz, albo być może zaraz zginiesz!

Uciekaj!
– jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie rozległy się strzały, uciekaj z miejsca zagrożonego – nie ratuj rzeczy osobistych i nie staraj się za wszelką cenę pomagać innym;
– biegnij pochylony, obserwuj teren i myśl którędy możesz się wydostać z miejsca zagrożonego atakiem.
Czytaj dalej

Telefon komórkowy nie przyciąga piorunów

Polski Komitet Ochrony Odgromowej: telefon komórkowy nie przyciąga piorunów

„Nie używaj komórki w czasie burzy”, „włączone komórki przyciągają pioruny” – takie słowa przychodzą nam od razu na myśl, gdy widzimy kogoś rozmawiającego przez telefon podczas szalejącej nawałnicy. Polski Komitet Ochrony Odgromowej podaje, że to nieprawda.
Czytaj dalej

(2) Edukacja Antyterrorystyczna – Coś się kończy, coś się zaczyna…

Świadomość charakteru zagrożenia wynikającego z ataku terrorystycznego odgrywa kluczową rolę w profilaktyce antyterrorystycznej. Znając sposoby rozpoznawania symptomów ewentualnego zagrożenia, a także bezpiecznego reagowania na nie można nie dopuścić do jego przeprowadzenia.

Można liczyć na LITOŚĆ, można dać się ZABIĆ – można również WALCZYĆ.
Czytaj dalej

„Cywilna” Apteczka

Na współczesnym rynku medycznym znajduje się wiele pozycji, które mogą być przydatnym elementem wyposażenia „cywilnej” apteczki.
Dobranie odpowiedniego ekwipunku jest oczywiście związane z tym na jak długo będziemy się wybierać, gdzie a także od umiejętności i wiedzy jakimi dysponujemy. Nie ma bowiem nic gorszego jak noszenie sprzętu, o którym nie ma się żadnego pojęcia.
Rozpoczęcie kompletowania takiego pakietu może być kłopotliwe, dlatego dobrze mieć jakąś „bazę”. Świetnie w tej roli sprawdza się protokół MARCH, który jest używany nie tylko w wojskach specjalnych.

Czytaj dalej

Gdy atakuje niedźwiedź…

Niedźwiedź morderca grasuje w Bieszczadach

To niedźwiedź był sprawcą śmierci mężczyzny jesienią ubiegłego roku w bieszczadzkich lasach. Tak ustalili biegli, którzy na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Lesku badali ciało znalezionego wtedy Stanisława P., a informuje o tym „Gazeta Polska codziennie”.
Mężczyzna zaginął w czasie jednej z wypraw do bieszczadzkich lasów. GOPR-owcy, którzy wyruszyli wtedy na jego poszukiwanie, zostali zaatakowani przez niedźwiedzia. Kilkanaście metrów od miejsca ataku znaleźli ciało Stanisława P.
Początkowo prokuratura nie wykluczała, że za śmierć mężczyzny odpowiada człowiek. Biegli jednak doprecyzowali swoją opinię i ostatecznie uznali, że to atak niedźwiedzia doprowadził do śmierci 61-latka – czytamy w gazecie.

Niedźwiedź morderca do tej pory nie został namierzony. W całej Polsce żyje ok. 130 sztuk tych zwierząt i są one pod całkowita ochroną.

Czytaj dalej

(6) Aktywny Strzelec – Uciekaj! Schowaj się! Walcz!

Uciekaj!
– jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie rozległy się strzały, uciekaj z miejsca zagrożonego – nie ratuj rzeczy osobistych i nie staraj się za wszelką cenę pomagać innym;
– biegnij pochylony, obserwuj teren i myśl którędy możesz się wydostać z miejsca zagrożonego atakiem.
Czytaj dalej

(1) Aktywny Strzelec

UCIEKAJ – SCHOWAJ SIĘ – WALCZ

– tak w skrócie powinna wyglądać instrukcja postępowania w przypadku „bliskiego” spotkania z Aktywnym Strzelcem (Active Shooter) czyli mówiąc wprost z AKTYWNYM ZABÓJCĄ.

Czytaj dalej