Akcja Kutschera jako przykład działań specjalnych w mieście (analiza taktyczna)

Wykonana 1 lutego 1944 r. przez zespół bojowy kompanii Pegaz (był to nowy kryptonim pododdziału wprowadzony 5 stycznia 1944 r.) uważany jest z najważniejszą akcję Kedywu KG AK w okresie okupacji niemieckiej. Likwidacja przez zespół dowodzony przez strz. (pchor.) Bronisława Pietraszewicza ps.”Lot” dowódcy SS i policji na Dystrykt Warszawski SS – Brigadefuhrera Franza Kutschery, była uderzeniem w osobę o kluczowym znaczeniu dla niemieckiego systemu terroru w Warszawie i jest klasycznym przykładem działań pododdziałów specjalnych w mieście.

Czytaj dalej

Zabezpieczone: Lepiej być przygotowanym

Treść jest chroniona hasłem. Aby ją zobaczyć, proszę poniżej wprowadzić hasło:

Krav Maga – prawdziwa historia cz. 1

Krav maga jest systemem walki wręcz wywodzącym się z Izraela. Jak często podkreślają instruktorzy z tego kraju zarówno w odniesieniu do walki wręcz jak i systemu wyszkolenie strzeleckiego jest to metoda walki pisana krwią, która wykuwała się latami w ogniu walki o niepodległość Izraela, a później w trakcie walki z terroryzmem. Zanim jednak opowiemy o samym systemie cofniemy się do historii tego systemu widzianej nieco inaczej.
Czytaj dalej

Ostatni cichociemny

– Człowiek, zwłaszcza jak jest młody, lubi się sprawdzać– mówi kpt. Aleksander Tarnawski ps. Upłaz, ostatni żyjący cichociemny. Podkreśla, że w życiu po pierwsze trzeba być uczciwym i nie krzywdzić innych. Po drugie mieć jakąś pasję i po trzecie, broń Boże nie angażować się w żadną ideologię, bo to pozbawia człowieka możliwości samodzielnego myślenia.

Point Shooting – szkolenia agentów amerykańskiego OSS w Domu Strachu

W „Shooting To Live” Fairbairn i Sykes opisują przykład ćwiczeń jakim poddawani byli na strzelnicy policjanci z Shanghai Municipal Police. Były to ćwiczenia w warunkach jak najbliżej oddających okoliczności rzeczywistych krwawych konfrontacji, których w praktyce tej służby nie brakowało. Realistyczne ćwiczenia odbywały się na całkowicie nowatorskiej jak na tamte czasy krytej strzelnicy.
Dzisiaj ten typ strzelnicy znamy jako „Killing House” – w tamtych czasach nazywano ją „Mystery House”, „House of Horrors” lub „Haunted House.”
Kiedyś taka strzelnica była czymś normalnym w nowoczesnej policji i trening na niej przechodził każdy policjant – w Shanghai Municipal Police szkolenie na tego typu strzelnicy przechodzili wszyscy policjanci.


Czytaj dalej

Point Shooting – szkolenie Cichociemnych

Point Shooting został opracowany i w całości zweryfikowany podczas II wojny światowej przez służby specjalne i oddziały komandosów. Celem szkolenia Point Shooting jest umożliwienie przeciętnemu uczestnikowi nabycie umiejętności strzelania i trafienia (!) podczas sytuacji ekstremalnego stresu i zagrożenia. Do ogromnych plusów w/w metody należy: bardzo krótki okres szkolenia pozwalający opanować broń i technikę strzelania oraz niewielka ilość amunicji potrzebna do nauki.

Niekwestionowanymi mistrzami Point Shootingu byli legendarni Cichociemni.
Czytaj dalej

ESDS (33) – wywiad z Sławkiem Goździkiem – twórcą systemu samoobrony ESDS

Wywiad ze Sławkiem Goździkiem – twórcą systemu samoobrony ESDS (Explosive Self Defence System). Założyciel International Police Defensive Tactics Association. Jest policyjnym instruktorem taktyki i techniki interwencji, pałki teleskopowej, wyszkolenia strzeleckiego, instruktorem Point Shooting oraz instruktorem konceptu Active Shooter.
Od 1989 roku prowadzi kursy ESDS dla pracowników policji szwedzkiej, amerykańskiej, angielskiej, duńskiej, austriackiej, niemieckiej i polskiej. Niektóre aspekty ESDS wprowadzone zostały do nowego programu szkoleniowego policji w Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Polsce.
Od 1995 roku prowadzi szkolenia w zakresie ESDS w Polsce dla państwowych służb mundurowych, pracowników ochrony oraz innych osób zajmujących się zawodowo bezpieczeństwem publicznym.

ESDS (27) – Międzynarodowe Szkolenie Służb Mundurowych COPS 2015

W dniach 29 maja do 1 czerwca 2015 roku w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Słuzby Więziennej w Golinie odbyło się Międzynarodowe Szkolenie Służb Mundurowych COPS 2015.


Czytaj dalej

Fairbairn Fighting System

Próby wprowadzenia na początku XX wieku walki wręcz w wojsku oraz elementów samoobrony do programu szkolenia policjantów przynosiły mizerny efekt – bazowano bowiem na tradycyjnych sztukach walki (ju-jitsu), boksie, zapasach oraz savate – które były zbyt trudne, aby w ciągu kilku miesięcy szkolenia udało się osiągnąć zadowalający efekt w trakcie nauczania zbiorowego. Po latach pracy i zdobywania doświadczeń praktycznych to właśnie Europejczycy stworzyli podwaliny pod utworzenie nowoczesnego, spójnego systemu walki wręcz dla wojska oraz policji. Prawdopodobnie nikt nie miał większego wpływu na walkę wręcz niż William Ewart Fairbairn.

Opracowany przez niego Fairbairn Fighting System – nie jest sztuką walki, sportem, nie powstał również w celu zabawy ani rekreacji. System ten rozwijany przez kilkadziesiąt lat powstał tylko i wyłącznie w celu fizycznej eliminacji przeciwnika. Lecz było by to niemożliwe, gdyby nie specyficzne miejsce i czasy, gdzie przyszło mu żyć oraz tworzyć ten kompletny system walki wręcz.

Czytaj dalej

Point Shooting FAS System – strzelanie instynktowne

„POINT SHOOTING” zaczyna się tam gdzie inne systemy kończą lub w ogóle nie biorą pod uwagę takich założeń.

W 1942 roku została wydana książka W.E. Fairbairna i E.A. Sykesa pt. „Shooting To Live”. Jest to opis ich oryginalnej metody strzelania, obecnie znanej jako Point Shooting. Trzeba tu zaznaczyć, że nazwa tego systemu jest późniejsza. Dla autorów był to system wyszkolenia jaki wdrożyli w SMP i nie nadali mu osobnej nazwy, chociaż mieli świadomość jego innowacyjności i odrębności. I kolejna uwaga – znane są też inne metody strzelania instynktownego, czyli Point Shootingu, co może powodować czasem zamieszanie pojęciowe. Ten system, o którym mówimy, chyba najlepiej obecnie opisuje fraza: Point Shooting FAS System – jako metody opracowanej przez W.E. Fairbairna i E.A. Sykesa oraz kontynuatora tej metody Rexa Applegate’a.

Podręcznik „Shooting To Live”, mimo że był wydany w czasie wojny, nawet o wojnie nie wspomina. Opiera się wyłącznie na materiałach zebranych w czasie służby policyjnej autorów. Jednak metoda w niej opisana została w całości włączona do programów szkoleniowych czasu wojny i również w tych warunkach dowiodła swojej skuteczności. Obowiązkowe raporty z działań potwierdzały to całkowicie.

Czytaj dalej