Nagłe Zatrzymanie Krążenia – użyj AED!

AED – Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to bardzo proste w obsłudze urządzenie, które jest wstanie ogarnąć każdy.

Defibrylator AED używamy tylko w przypadku, kiedy znajdujemy nieprzytomnego poszkodowanego i po ocenie oddechu stwierdzimy jego brak. Wówczas mamy do czynienia z Nagłym Zatrzymaniem Krążenia (NZK).

W chwili stwierdzenia u osoby poszkodowanej NZK defibrylator AED musi jak najszybciej znaleźć się przy osobie poszkodowanej – od tego zależy jej szansa na przeżycie NZK.

Jeżeli jesteśmy sami, biegniemy po nie. Jeżeli ktoś nam pomaga, my uciskamy klatkę piersiową, a druga osoba biegnie po defibrylator i gdy do nas dociera natychmiast uruchamia defibrylator AED:

1. Przytrzymaj wduszony zielony przycisk aż do momentu uruchomienia się AED. Po tej czynności AED będzie wydawać komendy głosowe. Robimy krok po kroku to co mówi nam AED!


2.
Przyklej elektrody do gołej klatki piersiowej.
Rozrywamy bluzę, koszulkę lub robimy co się da, żeby klatka piersiowa była odsłonięta. Elektrody są oznaczone, na każdej jest rysunek gdzie ma być przyklejona. Warto zwrócić uwagę na wygląd elektrod.

– Duże z rysunkiem dorosłej osoby są dla dorosłych.
– Małe z dzieckiem mogą być pediatryczne.
– Elektrody z dorosłym i dzieckiem są uniwersalne.

Przyklejamy dokładnie elektrody do klatki piersiowej. Musi ona być sucha, nie może być wilgotna. Raz przyklejoną elektrodę nie odrywamy! Jeżeli jest nadmiar owłosienia na klatce piersiowej, a jest maszynka do golenia to warto ją wcześniej ogolić.

3. Podłącz wtyczkę elektrod do urządzenia.
Elektrody zakończone są wtyczką, którą wkładamy w jedyne możliwe wejście w urządzeniu. Innych nie ma, a samo wejście na elektrody jest wyraźnie oznaczone.


4. Analiza rytmu serca, nie dotykaj poszkodowanego.

W tym momencie nikt nie może dotykać poszkodowanego. NIKT! Defibrylator AED z dokładnością 99,9% ocenia rytm serca, czy defibrylacja jest zalecana czy też nie. Jeżeli ktoś będzie ruszać poszkodowanym AED ,,może pomyśleć, że poszkodowany się rusza i żyje”. Mniej więcej tak będzie, bo w chwili zakłóceń AED nie będzie wstanie odczytać rytmu i poda komendę NIE DOTYKAĆ POSZKODOWANEGO LUB WYKRYTO RUCH, NIE DOTYKAĆ POSZKODOWANEGO.


5. Defibrylacja zalecana. Odsuń się od poszkodowanego.

W tym momencie NIKT NIE MOŻE DOTYKAĆ POSZKODOWANEGO!!!

Defibrylator AED to urządzenie, które próbuje przywrócić prawidłowy rytm serca impulsem elektrycznym, ale nas samych może powalić z nóg a nawet zabić. Dlatego AED nie wolno używać gdy jest mokro, gdy znajdujemy się na metalowym podłożu. W tym momencie MY musimy zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz świadków zdarzenia, mówimy głośno i wyraźnie:

NIE DOTYKAJ POSZKODOWANEGO, ODSUŃ SIĘ!

Gdy na 100% jest bezpiecznie naciskamy czerwony/pomarańczowy przycisk z piorunem.

6. Defibrylacja wykonana, rozpocznij RKO.
Przystępujemy do resuscytacji 30:2 (30 ucisków klatki piersiowej następnie 2 oddechy ratunkowe) albo ciągłych ucisków klatki piersiowej przez 2 minuty.

Gdy defibrylacja będzie nie zalecana, sprawdź oddech. Oddycha, pozycja boczna, ale nie odklejaj elektrod!!! AED ciągle ma pracować, elektrody później przydadzą się ratownikom.

Jeżeli nie oddycha, prowadź RKO.

Agnieszka Pawlus – ratownik medyczny, instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej oraz Nordic Walking. Instruktor Turystyki Kwalifikowanej o specjalności Turystyka Piesza Nizinna oraz Turystyka Piesza Górska. Członek Stowarzyszenia IPDTA Polska. Fundator oraz Wiceprezes Fundacji K2.