Jak poprowadzić akcję ratunkową?

Film przedstawia procedury powiadamiania załóg pogotowia ratunkowego przez bezpośrednich świadków zdarzeń oraz czynności jakie należy wykonać by możliwie jak najbardziej ułatwić dojazd na miejsce zdarzenia załodze ratownictw medycznego.


Polscy policjanci i żołnierze są za grubi

Policjanci i żołnierze to druga grupa po dzieciach, którą zainteresował się resort zdrowia. Powstaną dla nich wytyczne do walki z otyłością. Powszechne w środowisku brzuchy piwne mają się zmienić w „kaloryfery”.

Prowadzenie programów redukcji nadwagi i otyłości oraz zlecenie kompleksowego badania sposobu żywienia pracowników służb mundurowych – to tylko niektóre z działań, które mają zostać podjęte w latach 2016–2020 w ramach Narodowego Planu Zdrowia.

Jak tłumaczą jego autorzy, celem jest zdiagnozowanie stanu zdrowia tej grupy zawodowej (w tym ryzyka wystąpienia otyłości), a także poziomu wiedzy na temat zasad odżywiania się i aktywności fizycznej. Analiza sytuacji miałaby zostać powierzona instytutowi badawczemu albo uczelni medycznej w ramach konkursu organizowanego przez MON lub MSWiA.

Powód? Badania wskazują, że otyłość, ale także niewiedza żołnierzy i policjantów na temat zdrowego stylu życia to poważna bolączka służb mundurowych. Tymczasem to grupa zawodowa, od której zależy bezpieczeństwo państwa.

Czytaj dalej

„Cywilna” Apteczka

Na współczesnym rynku medycznym znajduje się wiele pozycji, które mogą być przydatnym elementem wyposażenia „cywilnej” apteczki.
Dobranie odpowiedniego ekwipunku jest oczywiście związane z tym na jak długo będziemy się wybierać, gdzie a także od umiejętności i wiedzy jakimi dysponujemy. Nie ma bowiem nic gorszego jak noszenie sprzętu, o którym nie ma się żadnego pojęcia.
Rozpoczęcie kompletowania takiego pakietu może być kłopotliwe, dlatego dobrze mieć jakąś „bazę”. Świetnie w tej roli sprawdza się protokół MARCH, który jest używany nie tylko w wojskach specjalnych.

Czytaj dalej