Bazy Pogotowia Lotniczego w Polsce

Oficjalnie w Polsce mamy 22 bazy HEMS w tym jedną sezonową. W Polsce bazy Śmigłowcowe Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) znajdują się w następujących miastach:
– Białystok – Lotnisko Białystok-Krywlany – Ratownik 1; (EC 135); od 7:00 do 20:00
– Bydgoszcz – Lotnisko Bydgoszcz-Biedaszkowo – Ratownik 2; (EC 135); VFR dzień
– Gdańsk – Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – Ratownik 3; (EC 135); 24 h/dobę
– Gliwice – Lotnisko Gliwice-Trynek – Ratownik 4; (EC 135); VFR dzień
– Gorzów Wielkopolski – Lądowisko sanitarne w Gorzowie Wielkopolskim[3] – Ratownik 24; (EC 135); VFR dzień
Czytaj dalej

GLADIO – Tajne Operacje Zimnej Wojny

Celem powstania tajnej struktury Gladio było uniemożliwienie komunistom przejęcie władzy w Europie Zachodniej. W październiku 1990 roku wybuchł skandal po doniesieniach włoskiego sędziego Felice Cassoniego. Okazało się, że organizacja w rzeczywistości bezpośrednio podlegała NATO, a jej członkom zaczęto przypisywać szereg zamachów bombowych. Dokumentaliści z pomocą szefów służb specjalnych i historyków prezentują kulisy działania Gladio.

Profilaktyka antyterrorystyczna – na co należy zwracać uwagę

Ostatnie zamachy terrorystyczne w Paryżu oraz Brukseli były dokładnie zaplanowane. Terroryści nie mieli żadnym problemów w poruszaniu się po tych miastach, byli doskonale zorientowani w terenie oraz mieli zaplanowane drogi ucieczki oraz kryjówki. Czyli nie przyjechali do Paryża oraz Brukseli na kilka godzin lub dni przed zamachem.
Każdy atak terrorystów poprzedzony jest przygotowaniami do przeprowadzenia zamachu. Należy rozpoznać cel ataku, zmagazynować lub przewieźć niezbędny sprzęt oraz „zagospodarować” w terenie ludzi zapewniając im odpowiednią legendę np. student, uchodźca, turysta, pielgrzym itp.

Jak dobrze wszyscy wiemy najważniejsza jest profilaktyka. Już niedługo w Polsce odbędą się dwie duże imprezy Szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży. Każdy więc powinien zwracać szczególną uwagę na pewne osoby, nietypowe zachowania oraz dziwnie wyglądające pakunki. Jeśli coś nas zaniepokoi powinniśmy natychmiast poinformować o tym policję, tylko w ten sposób być może uda się zapobiec tragedii.

Czytaj dalej

Czy terroryści uderzą w czasie Światowych Dni Młodzieży?

Rośnie liczba Polaków zaangażowanych w działalność Państwa Islamskiego. Dlaczego dla tak wielu ludzi atrakcyjne staje się uczestniczenie w walce ze światem Zachodu? Dlaczego chcą być terrorystami? Czy wielka masowa impreza jaką są Światowe Dni Młodzieży może stać się celem zamachów?

Zabezpieczone: Polscy terroryści ISIS

Treść jest chroniona hasłem. Aby ją zobaczyć, proszę poniżej wprowadzić hasło:

Kilka słów o bezpieczeństwie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Rozmowa Darii Pacańskiej z Dorotą Abdelmula (rzecznik prasowa Światowych Dni Młodzieży) oraz ppłk. Andrzejem Kruczyńskim (byłym oficerem GROM, kierownikiem ds. bezpieczeństwa podczas Euro 2012 o bezpieczeństwie podczas Światowych Dni Młodzieży.

Opatrzność boska będzie potrzebna” – dla mnie to za mało. Ja wolałbym fakty, liczby i konkretne odpowiedzi na pytania, które zostały zadane w Raporcie o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Raport o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przedstawiło Kancelarii Prezesa Rady Ministrów raport na temat planu zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Autorzy datowanej na 18 marca 2016r.  analizy zwracają uwagę na liczne nieprawidłowości, które mogą stanowić narażenie zdrowia i życia uczestników imprezy, jeśli zostanie zorganizowana w Brzegach.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dokonało analizy projektu planu zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zaznaczono na początku, że raport należy traktować jako wyjściowy materiał do zabezpieczenia imprezy.
Czytaj dalej

Poziomy zagrożenia terrorystycznego w Polsce


Pierwszy stopień alarmowy (stopień ALFA według terminologii NATO) ma zastosowanie w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub sabotażowym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia. Jego wprowadzenie ma charakter ogólnego ostrzeżenia, a okoliczności nie usprawiedliwiają uruchomienia przedsięwzięć zawartych w wyższych stopniach alarmowych. Wszystkie organy administracji publicznej i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo powinny być w stanie wprowadzić i utrzymywać przedsięwzięcia tego stanu alarmowego na czas nieograniczony.
Czytaj dalej

Nie potrzeba nam terrorystów – wystarczy, że służby „pracują” i robi się niebezpiecznie

Wstępna ekspertyza z wypadku prezydenckiej limuzyny trafiła do szefa MSWiA. „Gazeta Wyborcza” dotarła do tego tekstu i publikuje płynące z niej wnioski. Jedno jest pewne – o zamachu nie może być mowy.
Prawdopodobnie oszczędzano na bezpieczeństwie i skończyło się wypadkiem. Hipoteza o celowym uszkodzeniu opony szybko zniknęła, pozostały inne. Także bulwersujące.
Czytaj dalej