Archiwum kategorii: Explosive Self Defence System
RBSD w systemie pracy policjanta
Bezpieczeństwo, po potrzebach fizjologicznych, jest zaliczane do podstawowych potrzeb człowieka. Każdy człowiek pragnie zabezpieczyć się przed krzywdą fizyczną i emocjonalną. Dążąc do zapewnienia sobie i swoim bliskim bezpieczeństwa osobistego, powinniśmy w pierwszej kolejności zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, następnie nauczyć się ich unikać i w dalszej kolejności opanować sposoby reagowania w krytycznych sytuacjach.
Czytaj dalej
International Police Association – Defensive Tactics Group
Na początku 2013 roku Rob Stenhouse, członek IPDTA (instruktor ESDS) w ramach International Police Association założył Defensive Tactics Group. Grupa ta nazywa się IPA DTG i zajmuję się w ramach swoich działań organizacją szkoleń w zakresie samoobrony, techniki i taktyki interwencji służb mundurowych, pałki teleskopowej, wyszkolenia strzeleckiego, deeskalacją konfrontacji itp. W maju 2013 roku Slavo Goździk (twórca koncepcji samoobrony ESDS), założył podobną grupę w Szwecji. Grupa nazywa się IPA DTG Sweden.
Czytaj dalej
ESDS (40) – Międzynarodowy Obóz Szkoleniowy COPS 2011
KLIKNIJ – i powiększ zdjęcia.
Czytaj dalej
ESDS (39) – Atakuj „komputer” i uciekaj
Trenujemy Explosive Self Defence System – tłumaczy Zbigniew Struk bójki pozorowane w białostockim pubie. Gdyby ktoś obcy wszedł do pubu „Under pub” – pewnie mocno by się zdziwił. W rytm ogłuszającej muzyki kilkanaście młodych dziewcząt i chłopców atakuje się nawzajem. W oparach sztucznej mgły powalają się na ziemię i…wybiegają w stronę wyjścia. Pamiętajcie, że najważniejsza jest samoobrona, przeciwnik może wrócić w większej grupie, lepiej jak najszybciej uciekać – doradza sensei Zbigniew Struk. Samoobrona ESDS nauczana jest w Polsce już od 1996 roku.
Czytaj dalej
ESDS (38) – Kurs samoobrony ESDS dla strażników miejskich
Przez trzy dni częstochowscy strażnicy miejscy będą pobierać nauki u mistrza wschodnich sztuk walki i antyterrorysty.
Strażnicy interweniują wobec osób agresywnych, pijanych. Bywa, że są atakowani. Dlatego od piątku wezmą udział w specjalnym kursie.
Czytaj dalej
ESDS (37) – Kurs samoobrony ESDS dla kobiet w Tarnowie
Kurs w oparciu o system samoobrony ESDS poprowadzili:
– Jarosław Hebda – Dr w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie.
– Krzysztof Rzeszutek – Instruktor Rekreacji Ruchowej o specjalności samoobrona, Instruktor ESDS (EXPLOSIVE SELF DEFENCE SYSTEM) oraz Prezes Fundacji Akademia Bezpieczeństwa.
– Robert Maślanka – Trener kl. II i Instruktor samoobrony i sportów walki.
Czytaj dalej
ESDS (36) – Kurs samoobrony ESDS dla uczniów LO w Milówce
W dniu 6-7 listopada 2015 roku odbył się kurs samoobrony ESDS zorganizowany dla członków Grupy Wsparcia Medycznego w Milówce. W kursie udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Marii Konopnickiej w Milówce.
Czytaj dalej
ESDS (35) – Samoobrona ESDS dla seniorów w Żywcu
9 maja 2016 r. żywieccy seniorzy wzięli udział w zajęciach samoobrony ESDS (Explosive Self Defence System). ESDS to prosta metoda samoobrony, oparta wyłącznie na naturalnych odruchach ludzkiego ciała.
W trakcie realizowanych zajęć seniorzy uczyli się technik obrony przed atakami jednego napastnika z przodu, boku oraz tyłu, omówione zostały Psychologiczne Aspekty Samoobrony oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa osobistego osób starszych.
Zajęcia prowadził szkoleniowiec Fundacji K2 p. Aleksander Pietryka – instruktor samoobrony E.S.D.S. oraz specjalista ds. bezpieczeństwa osobistego.
Czytaj dalej
ESDS (34) – Szkolenie z technik samoobrony (ESDS) dla OSP Więcławice
Co jakiś czas pojawiają się w mediach informacje o przypadkach użycia przemocy wobec interweniujących ratowników medycznych, oraz strażaków. Sytuacje te są o tyle niebezpieczne dla osób niosących pomoc, że nie są oni przygotowani na atak. Każdy ratownik ma przeświadczenie, że jest osobą potrzebną, z silną wolą niesienia pomocy, wobec czego nikt nie zakłada że np. w związku z gaszeniem pożaru zostanie zaatakowany przez napastnika.Nie tak dawno temu w Stanach Zjednoczonych, podczas akcji gaśniczej zostało zastrzelonych dwóch strażaków, a kilka tygodni temu niezrównoważony mężczyzna sterroryzował bronią i wziął jako zakładników interweniujący zastęp strażaków. Gdyby strażacy byli przygotowani na taką ewentualność być może w porę udało by się obezwładnić napastnika…
Czytaj dalej
ESDS (33) – wywiad z Sławkiem Goździkiem – twórcą systemu samoobrony ESDS
Wywiad ze Sławkiem Goździkiem – twórcą systemu samoobrony ESDS (Explosive Self Defence System). Założyciel International Police Defensive Tactics Association. Jest policyjnym instruktorem taktyki i techniki interwencji, pałki teleskopowej, wyszkolenia strzeleckiego, instruktorem Point Shooting oraz instruktorem konceptu Active Shooter.
Od 1989 roku prowadzi kursy ESDS dla pracowników policji szwedzkiej, amerykańskiej, angielskiej, duńskiej, austriackiej, niemieckiej i polskiej. Niektóre aspekty ESDS wprowadzone zostały do nowego programu szkoleniowego policji w Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Polsce.
Od 1995 roku prowadzi szkolenia w zakresie ESDS w Polsce dla państwowych służb mundurowych, pracowników ochrony oraz innych osób zajmujących się zawodowo bezpieczeństwem publicznym.
ESDS (32) – Opis Systemu Eksplozywnej Samoobrony
Efektywność każdego realistycznego systemu samoobrony może być sprawdzona jedynie w realnych warunkach/sytuacjach na ulicy. Każdy realistyczny system samoobrony musi funkcjonować w każdej sytuacji oraz przeciwko każdemu napastnikowi, a zasady systemu muszą być łatwe zarówno do zrozumienia jak i technicznego opanowania.
Większość systemów samoobrony funkcjonuje na zasadzie poczucia bólu zadawanego napastnikowi podczas zadawania ciosu lub założenia dźwigni. Tego rodzaju systemy nie funkcjonują jednak na osobach, które są pod wpływem narkotyków albo pod wpływem afektu psychicznego, ponieważ wymienione osoby nie odczuwają bólu w taki sam sposób.
ESDS (31) – Point Shooting w Szkole Policji w Słupsku
Kolejna prezentacja Point Shooting odbyła się podczas międzynarodowego stażu ESDS w Szkole Policji w Słupsku w dniach 10-12 czerwca 2005r. Siła tej metody objawiła się w sposób chyba nie zamierzony przez organizatorów i wykonawców: na czterdziestu paru uczestników seminarium były tylko 2 sztuki broni i 200 sztuk amunicji – a kto chciał, (chciało coś ze 20 osób) to poznał na czym to polega i nauczył się! Objaśnienia, pokazy i ćwiczenia zajęły niespełna 2 godziny.
Czytaj dalej
ESDS (30) – Bić, albo nie bić?
Różnorodne sposoby (metody) skutecznej interwencji są tematem częstych dyskusji znawców i ekspertów taktyki interwencji powołanych do tego grup zawodowych. W poniższym tekście postaram się krótko przedstawić różne aspekty i metody wykonywania uderzenia zaciśniętą pięścią i porównać do ciosów otwartą dłonią (na odlew) oraz korzyści tego rodzaju metody biorąc pod uwagę umundurowanego pracownika.
Efekt uderzenia
Zarówno efekty jak i łatwość wykonywania uderzeń zaciśniętą pięścią jest znana i nie wymaga rekomendacji z różnych powodów. Główną zaletą takich uderzeń jest natychmiastowy, niestety widoczny efekt w postaci rozbitego nosa, wybitych zębów itp. Szok wynikający z tego rodzaju uderzeń umożliwia później ewentualną kontrolę ruchów napastnika (przeciwnika). Rezultatem uderzenia otwartą dłonią np. twarzy (szyi) przeciwnika może być zamroczenie albo znokautowanie napastnika bez spowodowania widocznych urazów fizycznych co jest niewątpliwą zaletą.
Efekt tego rodzaju uderzenia jest na tyle skuteczny, że test jakiemu poddano człowieka wyposażonego w policyjny hełm zakończył się zamroczeniem tegoż pracownika.
Czytaj dalej
ESDS (29) – Stosowanie uderzeń ręką w pracy policjanta
Gdy w czasie konfrontacji kości dłoni stykają się z czaszką, czaszka zawsze wygrywa. Nie sądzę, aby ktoś kwestionował fakt, że były mistrz wagi ciężkiej, Mike Tyson, to uznany bokser. Kiedy Tyson uderzył byłego zawodnika wagi ciężkiej, Mitcha Greena, w głowę, złamał sobie rękę. Żaden z nich nie miał rękawic ochronnych. Walka miała miejsce na rogu ulicy w Harlemie. Teraz widać, dlaczego bokserzy płacą ciężkie pieniądze tym, którzy zabezpieczają im ręce.
Czytaj dalej
ESDS (28) – Angielskie szkolenie (2004r.)
W ostatnich dniach maja Sztab Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku przy współpracy ze szwedzkimi i angielskimi funkcjonariuszami zrealizował szkolenie z technik i taktyki interwencji ESDS.
Explosive Self Defence System w polskim tłumaczeniu System Eksplozywnej Samobrony uznawany jest za metodę walki wręcz, który sprawdza się zarówno w konfrontacji ulicznej, jak i w innych warunkach. Jego założeniem jest opanowanie efektywnych technik interwencyjnych i samoobrony. Celem szkolenia jest przygotowanie w jak najkrótszym czasie przy minimalnym nakładzie finansowym policjantów służb patrolowych do realizacji podstawowych zadań.
Czytaj dalej
ESDS (27) – Międzynarodowe Szkolenie Służb Mundurowych COPS 2015
W dniach 29 maja do 1 czerwca 2015 roku w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Słuzby Więziennej w Golinie odbyło się Międzynarodowe Szkolenie Służb Mundurowych COPS 2015.
Czytaj dalej
ESDS (26) – Społecznie dla bezpieczeństwa pań
W związku z dużym zainteresowaniem kadry służby zdrowia SP ZOZ MSW Centrum Rehabilitacji w Górznie został zorganizowany po raz drugi warsztat samoobrony dla pań.
Czytaj dalej
ESDS (25) – Warsztaty szkoleniowe instruktorów służb mundurowych województwa podlaskiego
Twórca Eksplozywnego Systemu Samoobrony (ESDS) wspólnie z instruktorami z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Zakładu Karnego w Rawiczu przeprowadzili tegoroczne szkolenie instruktorów służb mundurowych województwa podlaskiego. Scenariusz obejmował między innymi zajęcia praktyczne z zakresu taktyki zespołowego obezwładniania osób agresywnych oraz posiadających niebezpieczne przedmioty.
Czytaj dalej
ESDS (24) – Kurs Instruktorów Pałki Teleskopowej
„Ludzie chcą sprawy komplikować bardziej niż to jest konieczne do tego, aby efektywnie zneutralizować przeciwnika. Niech to wszystko będzie proste, a zawsze zadziała.”
W dn. 26-29 marca 2015 roku w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Służby Więziennej w Golinie k. Wołowa odbył się Kurs Instruktorów Pałki Teleskopowej IPDTA. Kurs przeznaczony był dla funkcjonariuszy i pracowników struktur odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego w zakresie metod użycia pałki teleskopowej w ramach wykonywanych czynności służbowych, dla instruktorów sztuk walki, instruktorów samoobrony, instruktorów taktyki i techniki interwencji – szkolących na potrzeby służb mundurowych oraz rynku cywilnego.
Czytaj dalej