Zabezpieczone: Lepiej być przygotowanym

Treść jest chroniona hasłem. Aby ją zobaczyć, proszę poniżej wprowadzić hasło:

Bomba w autobusie

Ładunki wybuchowe często znajdują się w grubych, nieprzezroczystych reklamówkach, paczkach lub brezentowych torbach – przez co trudno określić ich kształt oraz rozpoznać czym faktycznie jest pozostawiony pakunek. 

Jeśli jesteś kierowcą, najkorzystniej będzie jak najszybciej opuścić pojazd – ewakuując siebie i pasażerów drzwiami najbardziej oddalonymi od miejsca położenia ładunku.

W każdym przypadku niezwłocznie poinformuj o swoich działaniach policję. Jeśli jesteś pasażerem, powiadom o pakunku kierowcę i przemieść się w przeciwną stronę, jak najdalej od miejsca położenia ładunku.
Czytaj dalej

Emergency Bandage – opatrunek izraelski

Emergency Bandage znany jest w środowisku ratowników taktycznych jako „opatrunek izraelski” to innowacyjny, sprawdzony na polu walki produkt pierwszej pomocy, tamujący wypływ krwi z boleśnie krwawiących ran jeszcze przed przewiezieniem do szpitala. Stanowi idealne rozwiązanie w postępowaniu w nagłych wypadkach, kiedy liczy się każda chwila. Produkowany jest przez firmę First Care Products Ltd.


Czytaj dalej

„Szkolenie” antyterrorystyczne w szkole

Standard szkolenia w Polsce jest różny – jednak jedno nie ulega wątpliwości jeśli tematem szkolenia są rzeczy skomplikowane i poważne to grupa powinna być mniejsza. Chodzi o to, aby uczestnicy takiego szkolenia wynieśli z niego wiedzę i umiejętności.

W związku ze Szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży w całej Polsce ruszyły różnego rodzaju szkolenia antyterrorystyczne organizowane m.in. przez policję. W końcu ktoś w naszym kraju zauważył, że nie mieszkamy na izolowanej wyspie i w związku z rozwojem plagi XXI wieku jakim jest międzynarodowy terroryzm podjęto decyzję o tym, że musimy zacząć kształcić obywateli jak przetrwać zamach terrorystyczny.

W Polsce oczywiście zawsze liczył się papier i statystyki. Jak ktoś napisał, że zorganizował szkolenie i podpiął do tego statystykę z odpowiednio dużą liczbą jego uczestników to awans pewnie ma murowany. Więc co niektórych chyba fantazja poniosła i ruszyli w teren niosąc „kaganek antyterrorystycznej edukacji”.

Na efekty długo czekać nie trzeba było 🙂

Profilaktyka antyterrorystyczna – na co należy zwracać uwagę

Ostatnie zamachy terrorystyczne w Paryżu oraz Brukseli były dokładnie zaplanowane. Terroryści nie mieli żadnym problemów w poruszaniu się po tych miastach, byli doskonale zorientowani w terenie oraz mieli zaplanowane drogi ucieczki oraz kryjówki. Czyli nie przyjechali do Paryża oraz Brukseli na kilka godzin lub dni przed zamachem.
Każdy atak terrorystów poprzedzony jest przygotowaniami do przeprowadzenia zamachu. Należy rozpoznać cel ataku, zmagazynować lub przewieźć niezbędny sprzęt oraz „zagospodarować” w terenie ludzi zapewniając im odpowiednią legendę np. student, uchodźca, turysta, pielgrzym itp.

Jak dobrze wszyscy wiemy najważniejsza jest profilaktyka. Już niedługo w Polsce odbędą się dwie duże imprezy Szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży. Każdy więc powinien zwracać szczególną uwagę na pewne osoby, nietypowe zachowania oraz dziwnie wyglądające pakunki. Jeśli coś nas zaniepokoi powinniśmy natychmiast poinformować o tym policję, tylko w ten sposób być może uda się zapobiec tragedii.

Czytaj dalej

(17) Aktywny Strzelec obezwładniony przez studenta

W czerwcu 2014 roku Aktywny Strzelec wtargnął na teren kampusu Seattle Pacific University w stanie Waszyngton. W wyniku jego działań została zabita 1 osoba, a 3 kolejne zostały ranne.
Aktywny Strzelec został powstrzymany przez studenta za pomocą gazu obronnego. Student wyczekał moment, gdy uzbrojony w broń palną napastnik musiał przeładować broń i skutecznie zaatakował go gazem. Następnie zabrał napastnikowi broń długą i uciekł na zaplecze. Z zaplecza widząc, że gaz obronny zadziałał skutecznie ponownie wybiegł do napastnika i skutecznie go unieruchomił co pozwoliło na jego całkowite rozbrojenie oraz oddanie w ręce policji.

Jak poprowadzić akcję ratunkową?

Film przedstawia procedury powiadamiania załóg pogotowia ratunkowego przez bezpośrednich świadków zdarzeń oraz czynności jakie należy wykonać by możliwie jak najbardziej ułatwić dojazd na miejsce zdarzenia załodze ratownictw medycznego.