ESDS (32) – Opis Systemu Eksplozywnej Samoobrony

Efektywność każdego realistycznego systemu samoobrony może być sprawdzona jedynie w realnych warunkach/sytuacjach na ulicy. Każdy realistyczny system samoobrony musi funkcjonować w każdej sytuacji oraz przeciwko każdemu napastnikowi, a zasady systemu muszą być łatwe zarówno do zrozumienia jak i technicznego opanowania.
Większość systemów samoobrony funkcjonuje na zasadzie poczucia bólu zadawanego napastnikowi podczas zadawania ciosu lub założenia dźwigni. Tego rodzaju systemy nie funkcjonują jednak na osobach, które są pod wpływem narkotyków albo pod wpływem afektu psychicznego, ponieważ wymienione osoby nie odczuwają bólu w taki sam sposób.

Explosive Self Defence System (ESDS) funkcjonuje na następujących zasadach:

Instynktowne Reakcje Obronne – każda osoba narażona na gwałtowny i zaskakujący atak reaguje w specyficzny sposób. Większość zapomina o technikach nauczonych w lokalu treningowym i reaguje automatycznie próbując chronić witalne części ciała przed poważniejszymi urazami fizycznymi.
Wykorzystanie tego rodzaju Instynktownych Reakcji Obronnych w samoobronie zwiększa w sposób dramatyczny efektywność każdego systemu. Tego rodzaju reakcje są podstawowymi zasadami systemów samoobrony używanych przez m.in. jednostki specjalne w USA (SEAL). Zaletą tych reakcji jest użycie takich samych odruchów przeciwko zarówno nie uzbrojonemu jak i uzbrojonemu napastnikowi oraz podczas użycia różnych przedmiotów w realistycznej samoobronie.

Szerokie Pole Widzenia – tzw. wizja peryferalna pozwala na zauważenie, poprzedzenie oraz zareagowanie na najmniejszy agresywny ruch napastnika. Obrońca reaguje na najmniejszy ruch napastnika a nie na specyficzną technikę.
Szerokie pole widzenia daje możliwość kontrolowania zarówno napastnika jak i jego najbliższego otoczenia, co jest bardzo istotne dla różnych grup profesjonalistów (m.in. policji, bodyguardu, grup specjalnych itp.).

Nastawienie Psychiczne – w realistycznej samoobronie na ulicy umiejętności techniczne są sprawą drugorzędną. Najważniejsze jest twoje nastawienie psychiczne, chęć przeżycia aktualnego ataku. Wielu trenujących bierze samoobronę jako pewnego rodzaju zabawę/sport pomiędzy dwoma partnerami treningowymi. W rzeczywistości samoobrona jest zarówno bolesna jak i brutalna, zarówno ze strony napastnika jak i obrońcy.
Dlatego też, aby przeżyć atak na ulicy musisz zmienić twoje nastawienie do napastnika. Nie przepraszaj, ale broń się z nastawieniem: Ja ci cholera pokażę !

Aktywacja Punktów Nerwowych i Energetycznych – wykorzystanie specyficznych obszarów m.in. systemu nerwowego, umożliwia całkowitą kontrolę nad napastnikiem. Tego rodzaju aktywacja wykonywana otwartymi dłońmi na specyficznych, łatwo dostępnych obszarach ciała napastnika powoduje zaszokowanie, zamroczenie albo znokautowanie napastnika bez spowodowania widocznych urazów fizycznych. Aktywacja różnorodnych systemów organizmu funkcjonuje również na osobach pod wpływem narkotyków oraz pod wpływem afektu psychicznego.
Psychologiczne Aspekty Samoobrony
– używanie podstawowych zasad taktyki interwencji pozwala na kontrolowanie zarówno napastnika jak i sytuacji bez konieczności użycia przymusu w postaci konfrontacji fizycznej.
Właściwa pozycja, mimika twarzy, gestykulacje ramion i przyruchów ciała oraz właściwa konwersacja zmniejsza możliwości/sposoby ataku do kilku łatwych do zrozumienia ataków. P.A.S. pozwalają również na skrócenie dystansu do napastnika przez odwrócenie uwagi oraz zaszokowanie napastnika sposobem twojej reakcji.

Przeżycia Ataku Nożem – jednym z najbardziej realistycznych i rewolucyjnych idei systemu ESDS jest sposób obrony przed atakiem nożem.
Większość systemów samoobrony koncentruje się na obronie przed specyficzną techniką gdzie napastnik „prowadzi” rękę uzbrojoną w nóż. Tego rodzaju ataki spotykamy jedynie na filmach wideo i w niektórych książkach samoobrony.
Rzeczywistość jest jednak bardziej szokująca i brutalna gdzie „normalny” atak nożem składa się z serii gwałtownych ruchów, kończących się w najlepszym wypadku urazami fizycznymi obrońcy. Sposób szkolenia systemu ESDS dzieli samoobronę przed atakiem nożem na 4 fazy podstawowe gdzie bardzo duży nacisk kładzie się na obronę przed pierwszą reakcją napastnika tzn. próbę dobycia noża.

ESDS został dopasowany dla potrzeb specyficznych grup profesjonalistów m.in. policji, grup specjalnych, wojska, bodyguardu itp. Celem systemu nie jest wyszkolenie championów walki sportowej, ale danie przeciętnemu pracownikowi policji (bodyguardu) lub wojska podstawowych, bardzo realistycznych i efektownych umiejętności samoobrony/walki ulicznej. ESDS jest systemem, który został wypracowany dla powyższych grup zawodowych biorąc pod uwagę wyposażenie, potrzeby, zainteresowanie oraz możliwości do systematycznego treningu, przeciętnego pracownika powyższych grup zawodowych.

Wszelkie materiały na stronie są umieszczane jako materiały informacyjne. Trening bez wykwalifikowanego instruktora może być niebezpieczny. Autorzy nie odpowiadają za sposób wykorzystania prezentowanych informacji.