ESDS (30) – Bić, albo nie bić?

Różnorodne sposoby (metody) skutecznej interwencji są tematem częstych dyskusji znawców i ekspertów taktyki interwencji powołanych do tego grup zawodowych. W poniższym tekście postaram się krótko przedstawić różne aspekty i metody wykonywania uderzenia zaciśniętą pięścią i porównać do ciosów otwartą dłonią (na odlew) oraz korzyści tego rodzaju metody biorąc pod uwagę umundurowanego pracownika.

Efekt uderzenia
Zarówno efekty jak i łatwość wykonywania uderzeń zaciśniętą pięścią jest znana i nie wymaga rekomendacji z różnych powodów. Główną zaletą takich uderzeń jest natychmiastowy, niestety widoczny efekt w postaci rozbitego nosa, wybitych zębów itp. Szok wynikający z tego rodzaju uderzeń umożliwia później ewentualną kontrolę ruchów napastnika (przeciwnika). Rezultatem uderzenia otwartą dłonią np. twarzy (szyi) przeciwnika może być zamroczenie albo znokautowanie napastnika bez spowodowania widocznych urazów fizycznych co jest niewątpliwą zaletą.
Efekt tego rodzaju uderzenia jest na tyle skuteczny, że test jakiemu poddano człowieka wyposażonego w policyjny hełm zakończył się zamroczeniem tegoż pracownika.

Widoczne kontuzje napastnika
Uderzenie zaciśniętą pięścią powoduje gwałtowny kontakt z ciałem napastnika. Tego rodzaju kontakt z twarzą kończy się z reguły poważnymi i widocznymi urazami, np. w postaci złamanego nosa, wybitych zębów, rozbitych ust, podbitych oczu itp. Niezależnie od prawnej racji i konieczności użycia środków przymusu, poważne a zatem widoczne urazy fizyczne mogą być skutkiem interwencji, a może to utrudnić późniejsze motywowanie konieczności użytych środków przymusu i oskarżenia o nadużycie siły.

Aspekt wizualny
Jednym z aspektów interwencji, o którym nie wolno zapomnieć przede wszystkim umundurowanym pracownikom ochrony prawa jest aspekt wizualny. Umundurowany pracownik uderzający inną osobę zaciśniętą pięścią lub kopiący go powoduje zawsze negatywną reakcję ewentualnych obserwatorów (świadków interwencji). Uderzenie pięścią wygląda bardziej brutalnie niż machnięcie na odlew otwartą dłonią.

Ewentualne kontuzje pięści
Każde uderzenie pięścią może spowodować fizyczne urazy, bardzo wrażliwych na brutalny kontakt, delikatnych kości dłoni osoby uderzającej. Kontuzje utrudniające ewentualną kontynuacje interwencji i (albo) ewentualnego użycia broni palnej choćby do obrony. Jednym ze znanych autorowi przykładów są metody używane przez szwedzką grupę antyterrorystyczną, gdzie techniki uderzeń pięścią są całkowicie wycofane z programu szkolenia ze względu na zbyt duże ryzyko ewentualnych urazów dłoni.

Infekcje
Wiele osób przeciwko którym skierowana jest interwencja jest nosicielami różnorodnych infekcji (HIV, żółtaczka itp.).uderzenie pięścią w zęby albo w usta (nos) napastnika może spowodować pęknięcie bardzo cienkiej skóry zewnętrznej napastnika. Fachowcy zapewniają, że ryzyko zakażenia jest minimalne albo prawie żadne ale kto wie, czy za rok albo dwa zdania się nie zmienią i ktoś powie „bardzo mi przykro, ale …”. Ryzyko tego rodzaju kontuzji można częściowo wyeliminować (zmniejszyć) przez uderzanie otwartą, bardziej elastyczną wewnętrzną częścią dłoni.

Zakończenie
Sumując pragnę podkreślić, że celem tego artykułu jest jedynie zwrócenie uwagi na problematykę związaną z pewnymi aspektami interwencji specyficznych grup zawodowych. Nie chodzi mi tu o łobuza. Trzeba jednak zrozumieć, że w wielu wypadkach konieczność interwencji rozpocznie się na ulicy, a zakończy dopiero w sądzie.

Sławomir Goździk
Wszelkie materiały na stronie są umieszczane jako materiały informacyjne. Trening bez wykwalifikowanego instruktora może być niebezpieczny. Autorzy nie odpowiadają za sposób wykorzystania prezentowanych informacji.