„Szkolenie” antyterrorystyczne w szkole

Standard szkolenia w Polsce jest różny – jednak jedno nie ulega wątpliwości jeśli tematem szkolenia są rzeczy skomplikowane i poważne to grupa powinna być mniejsza. Chodzi o to, aby uczestnicy takiego szkolenia wynieśli z niego wiedzę i umiejętności.

W związku ze Szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży w całej Polsce ruszyły różnego rodzaju szkolenia antyterrorystyczne organizowane m.in. przez policję. W końcu ktoś w naszym kraju zauważył, że nie mieszkamy na izolowanej wyspie i w związku z rozwojem plagi XXI wieku jakim jest międzynarodowy terroryzm podjęto decyzję o tym, że musimy zacząć kształcić obywateli jak przetrwać zamach terrorystyczny.

W Polsce oczywiście zawsze liczył się papier i statystyki. Jak ktoś napisał, że zorganizował szkolenie i podpiął do tego statystykę z odpowiednio dużą liczbą jego uczestników to awans pewnie ma murowany. Więc co niektórych chyba fantazja poniosła i ruszyli w teren niosąc „kaganek antyterrorystycznej edukacji”.

Na efekty długo czekać nie trzeba było 🙂

Profilaktyka antyterrorystyczna – na co należy zwracać uwagę

Ostatnie zamachy terrorystyczne w Paryżu oraz Brukseli były dokładnie zaplanowane. Terroryści nie mieli żadnym problemów w poruszaniu się po tych miastach, byli doskonale zorientowani w terenie oraz mieli zaplanowane drogi ucieczki oraz kryjówki. Czyli nie przyjechali do Paryża oraz Brukseli na kilka godzin lub dni przed zamachem.
Każdy atak terrorystów poprzedzony jest przygotowaniami do przeprowadzenia zamachu. Należy rozpoznać cel ataku, zmagazynować lub przewieźć niezbędny sprzęt oraz „zagospodarować” w terenie ludzi zapewniając im odpowiednią legendę np. student, uchodźca, turysta, pielgrzym itp.

Jak dobrze wszyscy wiemy najważniejsza jest profilaktyka. Już niedługo w Polsce odbędą się dwie duże imprezy Szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży. Każdy więc powinien zwracać szczególną uwagę na pewne osoby, nietypowe zachowania oraz dziwnie wyglądające pakunki. Jeśli coś nas zaniepokoi powinniśmy natychmiast poinformować o tym policję, tylko w ten sposób być może uda się zapobiec tragedii.

Czytaj dalej

(17) Aktywny Strzelec obezwładniony przez studenta

W czerwcu 2014 roku Aktywny Strzelec wtargnął na teren kampusu Seattle Pacific University w stanie Waszyngton. W wyniku jego działań została zabita 1 osoba, a 3 kolejne zostały ranne.
Aktywny Strzelec został powstrzymany przez studenta za pomocą gazu obronnego. Student wyczekał moment, gdy uzbrojony w broń palną napastnik musiał przeładować broń i skutecznie zaatakował go gazem. Następnie zabrał napastnikowi broń długą i uciekł na zaplecze. Z zaplecza widząc, że gaz obronny zadziałał skutecznie ponownie wybiegł do napastnika i skutecznie go unieruchomił co pozwoliło na jego całkowite rozbrojenie oraz oddanie w ręce policji.

Jak poprowadzić akcję ratunkową?

Film przedstawia procedury powiadamiania załóg pogotowia ratunkowego przez bezpośrednich świadków zdarzeń oraz czynności jakie należy wykonać by możliwie jak najbardziej ułatwić dojazd na miejsce zdarzenia załodze ratownictw medycznego.


Czy terroryści uderzą w czasie Światowych Dni Młodzieży?

Rośnie liczba Polaków zaangażowanych w działalność Państwa Islamskiego. Dlaczego dla tak wielu ludzi atrakcyjne staje się uczestniczenie w walce ze światem Zachodu? Dlaczego chcą być terrorystami? Czy wielka masowa impreza jaką są Światowe Dni Młodzieży może stać się celem zamachów?

Zabezpieczone: Polscy terroryści ISIS

Treść jest chroniona hasłem. Aby ją zobaczyć, proszę poniżej wprowadzić hasło:

Federalny Urząd Kryminalny – na terenie Niemiec rozpoznano 497 islamskich terrorystów

Na terenie Niemiec przebywa obecnie 497 islamistów stwarzających zdaniem Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju – podał 22 maja 2016r. niemiecki dziennik „Welt am Sonntag”. Na początku 2015 roku na liście BKA było tylko 270 osób.
Czytaj dalej

Jak przeżyć atak terrorystów

Jeśli w miejscu publicznym w którym aktualnie przebywasz ktoś zaczyna strzelać – to albo coś zrobisz, albo być może zaraz zginiesz!

Uciekaj!
– jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie rozległy się strzały, uciekaj z miejsca zagrożonego – nie ratuj rzeczy osobistych i nie staraj się za wszelką cenę pomagać innym;
– biegnij pochylony, obserwuj teren i myśl którędy możesz się wydostać z miejsca zagrożonego atakiem.
Czytaj dalej

Wstępne plany zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

– Spotkanie pielgrzymów z całego świata z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie będzie przebiegać z zapewnieniem pełnego bezpieczeństwa – zapewniła szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. W Krakowie pokazano wstępne plany zabezpieczenia wydarzenia.


Prawie poczułem się bezpieczny. Dodatkowe 32 karetki robi naprawdę wrażenie, szczególnie na osobach, które nie mają o tym pojęcia.
W Krakowie oraz krakowskim powiecie ziemskim w tej chwili pracuje 39 wyjazdowych karetek obsługujących około 760 000 mieszkańców Krakowa oraz  240 000 mieszkańców powiatu krakowskiego. Na czas ŚDM siły te zostaną wzmocnione o dodatkowe 32 karetki do obsługi 2 000 000 pielgrzymów (dane organizatora ŚDM).
Przy medycznym zabezpieczeniu ŚDM będzie pracowało około 3,5 tysiąca ratowników, ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy z ponad 60 podmiotów, w tym m.in. z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Czerwonego Krzyża, Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich, Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna, Związku Harcerstwa Polskiego czy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

około 3 000 000 osób do zabezpieczenia medycznego w rejonie
1 karetka ratunkowa przypada na ponad 40 000 osób

Mając na myśli RATOWNIK proszę pamiętać, że niekoniecznie chodzi o Ratownika Medycznego.
RATOWNIK to po prostu osoba przeszkolona w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, która przeszła odpowiedni kurs ale nie ma wykształcenia medycznego czyli będzie to np. młodzież z Polskiego Czerwonego Krzyża, Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich, Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna, Związku Harcerstwa Polskiego czy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Czujecie się Państwo bezpieczni?

Kilka słów o bezpieczeństwie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Rozmowa Darii Pacańskiej z Dorotą Abdelmula (rzecznik prasowa Światowych Dni Młodzieży) oraz ppłk. Andrzejem Kruczyńskim (byłym oficerem GROM, kierownikiem ds. bezpieczeństwa podczas Euro 2012 o bezpieczeństwie podczas Światowych Dni Młodzieży.

Opatrzność boska będzie potrzebna” – dla mnie to za mało. Ja wolałbym fakty, liczby i konkretne odpowiedzi na pytania, które zostały zadane w Raporcie o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

ŚDM 2016 – ćwiczenia policyjnych antyterrorystów

Przygotowując się do zapewnienia bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji zademonstrowali dziś swoje umiejętności. Policjanci zaprezentowali między innymi desant ze śmigłowca, zjazd policjantów po linie z wieży i inscenizację dynamicznego zatrzymania przestępcy.

Przed takimi poważnymi wydarzeniami w kraju oraz na codzień policjanci, służby mundurowe oraz służby specjalne ćwiczą, ćwiczą i końca nie widać. A jak ćwiczą to się tym chwalą, a jak się chwalą to liczą na poklask i dzięki temu mamy relacje w TV, internecie, radiu oraz pozostałych mediach.

Wolałbym, aby tego rodzaju ćwiczenia odbywały się poza zasięgiem masowej publiczności. Moim zdaniem szary obywatel na tym się nie zna, nie potrafi tego ocenić – więc nie ma sensu pokazywania mu tego, bo on i tak nie jest w stanie tego zrozumieć. Pokaz musi być zawsze ładny i wszystkie ćwiczenia zawsze kończą się sukcesem. Nikt nie zakłada takiego scenariuszu ćwiczeń jak np. podczas strzelaniny w Magdalence – 2 policjantów zginęło, a 16 zostało rannych. Nikt nie zakładał, że policjanci spotkają się z wyszkolonym, uzbrojonym i przygotowanym do konfrontacji przeciwnikiem. I ludzie niepotrzebnie zginęli. A proszę mi wierzyć oni też brali udział w wielu ćwiczeniach na wszystkich szczeblach w kraju – i pewnie nie raz z ich udziałem kręcono piękne pokazówki. Tylko w realnym życiu to się okazało za mało.

Wszystkie służby mundurowe i specjalne są od zapewnienia nam bezpieczeństwa. I na tym niech się skupią.

A od pokazówek są aktorzy w filmach i serialach jakie oglądamy w TV. Oni mają za to płacone i nie powinno się im tego odbierać.

Raport o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przedstawiło Kancelarii Prezesa Rady Ministrów raport na temat planu zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Autorzy datowanej na 18 marca 2016r.  analizy zwracają uwagę na liczne nieprawidłowości, które mogą stanowić narażenie zdrowia i życia uczestników imprezy, jeśli zostanie zorganizowana w Brzegach.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dokonało analizy projektu planu zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zaznaczono na początku, że raport należy traktować jako wyjściowy materiał do zabezpieczenia imprezy.
Czytaj dalej