18-latek postrzelony w oko

Lekarzom z Kliniki Okulistycznej w Poznaniu niestety nie udało się uratować widzenia w prawym oku 18-letniego Kacpra. Przypomnijmy, że kaliszanin został postrzelony z broni krótkiej na metalowe lub gumowe kule w piątek późnym wieczorem. Jedna z nich trafiła i utkwiła w gałce ocznej młodego mężczyzny. Dwie pozostałe trafiły w plecy, jednak nie przebiły skóry.

Czytaj dalej

Zabezpieczone: Lepiej być przygotowanym

Treść jest chroniona hasłem. Aby ją zobaczyć, proszę poniżej wprowadzić hasło:

RBSD w systemie pracy policjanta

Bezpieczeństwo, po potrzebach fizjologicznych, jest zaliczane do podstawowych potrzeb człowieka. Każdy człowiek pragnie zabezpieczyć się przed krzywdą fizyczną i emocjonalną. Dążąc do zapewnienia sobie i swoim bliskim bezpieczeństwa osobistego, powinniśmy w pierwszej kolejności zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, następnie nauczyć się ich unikać i w dalszej kolejności opanować sposoby reagowania w krytycznych sytuacjach.
Czytaj dalej

Centralna Grupa Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego

W 2007 roku Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie utworzono ośrodek, w którym szkoli się żołnierzy TZKOP zgodnie ze standardami NATO. Żołnierze ci stali się trzonem Centralnej Grupy Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego podległej 1. Brygadzie Lotnictwa Wojsk Lądowych. Dzięki działaniu nawigatorów naprowadzania lotnictwa TZKOP możliwe jest korzystanie z bezpośredniego wsparcia lotniczego (CAS).
Odpowiedzialność, precyzja, stalowe nerwy i bezbłędna komunikacja w języku angielskim – tym musi charakteryzować się każdy JTAK. To jedna z najbardziej tajemniczych wojskowych specjalizacji. Ci ludzie dzięki naprowadzaniu ognia na cel decydują o przetrwaniu i skuteczności nowoczesnych misji wojskowych.

Psi saper

W 2. Mazowieckim Pułku Saperów w Kazuniu funkcjonuje pluton przewodników ze specjalnie szkolonymi psami. Żołnierze podkreślają, że ich podopieczni się nie mylą, wchodzą tam gdzie może zawieść sprzęt, elektronika czy człowiek i – co pokazała misja w Afganistanie – zawsze trafiają w punkt.

Policja (USA) strzeliła do osoby „uzbrojonej” w wiatrówkę 80 razy !

Zanim zaczniecie paradować z bronią pneumatyczną, ASG, paintball lub DEKO po ulicy ZASTANÓWCIE SIĘ czy warto. Czy swoim zachowaniem nie stworzycie zagrożenia dla siebie i osób postronnych.

PAMIĘTAJCIE o tym, że wezwany na miejsce zdarzenia patrol policji składa się z min. 2 osób, które są lepiej lub gorzej wyszkolone, wypoczęte lub zmęczone, zdrowe lub chore – są po prostu ludźmi z wszelkimi ich zaletami lub wadami. W związku z powyższym, albo podejdą do Was spokojnie i zagadają co to jest za fajna „giwerka” albo będzie bardziej nerwowo i skończy się to dla Was postrzeleniem lub śmiercią.
Pokrowiec do przechowywania broni nie jest żadnym luksusowym towarem – jeśli Was na niego nie stać (kosztuje już od 30 zł) to możecie swoja ulubioną broń zapakować do torby, worka po kartoflach lub owinąć kocem. Po co prowokować los.

Czytaj dalej

Tak wygląda praca Oddziału Prewencji Policji

Pierwsze jednostki rezerwy tzw. Rezerwa Policji Państwowej, powstały w okresie międzywojennym po masowych wystąpieniach robotników. W 1956 roku wydarzenia Poznańskiego Czerwca zmusiły władze do wydania rozkazu utworzenia Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO). Zgodnie z założeniem jednostki ZOMO miały być gotowe w każdej chwili do działania. W latach 70. i 80. ZOMO było używane głównie do brutalnego tłumienia demonstracji przeciwników władz komunistycznych. W 1990 roku formacja została przekształcona w Oddziały Prewencji Policji (OPP). Do ich zadań należą m.in. zabezpieczenia różnego rodzaju manifestacji oraz meczów piłkarskich i innych imprez sportowych.

Żandarmi od zadań specjalnych

Odbicie zakładnika z rąk terrorystów pod osłoną snajperów. Takie zadania mogą czekać żołnierzy z wydziału działań specjalnych Żandarmerii Wojskowej w przypadku ataku terrorystycznego. Dlatego specjaliści wojskowej elity nieustannie szkolą swoje umiejętności, aby sprostać podobnym wyzwaniom.

Wojska Specjalne

Na przestrzeni ostatnich 6. lat nasze wojska specjalne przeszły imponującą transformację. Stały się wizytówką tego, co w polskiej armii jest najlepsze. Można powiedzieć, że polskie Wojska Specjalne są naszym produktem eksportowym — mówi mjr Krzysztof Plażuk.