Akcja Kutschera jako przykład działań specjalnych w mieście (analiza taktyczna)

Wykonana 1 lutego 1944 r. przez zespół bojowy kompanii Pegaz (był to nowy kryptonim pododdziału wprowadzony 5 stycznia 1944 r.) uważany jest z najważniejszą akcję Kedywu KG AK w okresie okupacji niemieckiej. Likwidacja przez zespół dowodzony przez strz. (pchor.) Bronisława Pietraszewicza ps.”Lot” dowódcy SS i policji na Dystrykt Warszawski SS – Brigadefuhrera Franza Kutschery, była uderzeniem w osobę o kluczowym znaczeniu dla niemieckiego systemu terroru w Warszawie i jest klasycznym przykładem działań pododdziałów specjalnych w mieście.

Czytaj dalej

Zabezpieczone: Lepiej być przygotowanym

Treść jest chroniona hasłem. Aby ją zobaczyć, proszę poniżej wprowadzić hasło:

Emergency Bandage – opatrunek izraelski

Emergency Bandage znany jest w środowisku ratowników taktycznych jako „opatrunek izraelski” to innowacyjny, sprawdzony na polu walki produkt pierwszej pomocy, tamujący wypływ krwi z boleśnie krwawiących ran jeszcze przed przewiezieniem do szpitala. Stanowi idealne rozwiązanie w postępowaniu w nagłych wypadkach, kiedy liczy się każda chwila. Produkowany jest przez firmę First Care Products Ltd.


Czytaj dalej

(1) Strzelanie z broni krótkiej z wykorzystaniem latarki

Latarka jest niezbędnym uzupełnieniem broni palnej w nocy. Pozwala ona na dobre celowanie do przeciwnika i oślepia go. Jedną z technik użycia latarki w strzelaniu z pistoletu jest trzymanie jej w ręce nieuzbrojonej w pistolet i daleko od własnego ciała.
Przeciwnik w ciemnościach widzi tylko światło, które go oślepia i prawdopodobnie jeśli jest również uzbrojony w broń palną to będzie strzelał w kierunku tego światła.
W ciemnościach ten, kto potrafi pierwszy oświetlić przeciwnika, ma szansę na zwycięstwo.
Zdjęcie i tekst pochodzą z książki porucznika Jerzego Podolskiego „Pistolet w sporcie i samoobronie”  wydanej w 1928 roku.
Czytaj dalej

Policjant zgubił na służbie pistolet maszynowy

Co prawda sprawa wydarzyła się kilka lat temu, ale jest naprawdę ciekawa więc postanowiłem ją dodać – być może będzie to dla co niektórych przestrogą i dzięki temu ktoś już tego błędu nie popełni. Oprócz tego zawsze uważałem, że „tępe dzidy” nigdy nie powinny pracować w służbach mundurowych. Niestety pracują i niestety potem o efektach ich „ciężkiej pracy ” możemy sobie poczytać w gazetach oraz internecie, posłuchać w radiu, a nawet czasem pooglądać w TV. No ale do rzeczy 🙂
Czytaj dalej

Policjant zgubił pistolet podczas interwencji

Akcja toczy się na podwórku bloków socjalnych w Głuchołazach. Jest sobotnie popołudnie, 20 sierpnia 2016r. Między braćmi – Piotrem M. i 36-letnim Krzysztofem M. dochodzi do ostrej bójki. Krzysztof M. twierdzi dziś, że to on został napadnięty przez brata i jeszcze przez sąsiada. Udało mu się zadzwonić na policję. Przyjechał dwuosobowy patrol i policjanci zabrali się za rozdzielanie tarzających się po ziemi braci.
Czytaj dalej

Jak poprowadzić akcję ratunkową?

Film przedstawia procedury powiadamiania załóg pogotowia ratunkowego przez bezpośrednich świadków zdarzeń oraz czynności jakie należy wykonać by możliwie jak najbardziej ułatwić dojazd na miejsce zdarzenia załodze ratownictw medycznego.


Point Shooting – szkolenia agentów amerykańskiego OSS w Domu Strachu

W „Shooting To Live” Fairbairn i Sykes opisują przykład ćwiczeń jakim poddawani byli na strzelnicy policjanci z Shanghai Municipal Police. Były to ćwiczenia w warunkach jak najbliżej oddających okoliczności rzeczywistych krwawych konfrontacji, których w praktyce tej służby nie brakowało. Realistyczne ćwiczenia odbywały się na całkowicie nowatorskiej jak na tamte czasy krytej strzelnicy.
Dzisiaj ten typ strzelnicy znamy jako „Killing House” – w tamtych czasach nazywano ją „Mystery House”, „House of Horrors” lub „Haunted House.”
Kiedyś taka strzelnica była czymś normalnym w nowoczesnej policji i trening na niej przechodził każdy policjant – w Shanghai Municipal Police szkolenie na tego typu strzelnicy przechodzili wszyscy policjanci.


Czytaj dalej

Point Shooting – szkolenie Cichociemnych

Point Shooting został opracowany i w całości zweryfikowany podczas II wojny światowej przez służby specjalne i oddziały komandosów. Celem szkolenia Point Shooting jest umożliwienie przeciętnemu uczestnikowi nabycie umiejętności strzelania i trafienia (!) podczas sytuacji ekstremalnego stresu i zagrożenia. Do ogromnych plusów w/w metody należy: bardzo krótki okres szkolenia pozwalający opanować broń i technikę strzelania oraz niewielka ilość amunicji potrzebna do nauki.

Niekwestionowanymi mistrzami Point Shootingu byli legendarni Cichociemni.
Czytaj dalej