Emergency Bandage – opatrunek izraelski

Emergency Bandage znany jest w środowisku ratowników taktycznych jako „opatrunek izraelski” to innowacyjny, sprawdzony na polu walki produkt pierwszej pomocy, tamujący wypływ krwi z boleśnie krwawiących ran jeszcze przed przewiezieniem do szpitala. Stanowi idealne rozwiązanie w postępowaniu w nagłych wypadkach, kiedy liczy się każda chwila. Produkowany jest przez firmę First Care Products Ltd.


Czytaj dalej

Bazy Pogotowia Lotniczego w Polsce

Oficjalnie w Polsce mamy 22 bazy HEMS w tym jedną sezonową. W Polsce bazy Śmigłowcowe Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) znajdują się w następujących miastach:
– Białystok – Lotnisko Białystok-Krywlany – Ratownik 1; (EC 135); od 7:00 do 20:00
– Bydgoszcz – Lotnisko Bydgoszcz-Biedaszkowo – Ratownik 2; (EC 135); VFR dzień
– Gdańsk – Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – Ratownik 3; (EC 135); 24 h/dobę
– Gliwice – Lotnisko Gliwice-Trynek – Ratownik 4; (EC 135); VFR dzień
– Gorzów Wielkopolski – Lądowisko sanitarne w Gorzowie Wielkopolskim[3] – Ratownik 24; (EC 135); VFR dzień
Czytaj dalej

Nosiciel HIV zaatakował ratowników medycznych w Radomiu

Pacjent uzależniony od narkotyków, prawdopodobnie nosiciel wirusa HIV oraz HCV, zaatakował ratowników medycznych przewożących go do szpitala w Krychnowicach. Domagał się narkotycznych środków przeciwbólowych, wymachując strzykawką z igłą krzyczał, że wszystkich pozaraża.

Czytaj dalej

Nieuzasadnione wezwania Zespołu Ratownictwa Medycznego

Nieuzasadnione wezwania Zespołu Ratownictwa Medycznego – przykłady z życia
– skurcze kończyn dolnych;
– trzy tygodnie pije i źle się czuje;
– czerwona boląca pięta bez urazu;
– wczoraj nadużył alkoholu, dzisiaj źle się czuje;
– reakcja alergiczna w kroczu;
– „coś się dzieje”;
Czytaj dalej

Aplikacja ratująca życie !

Jak wskazuje sama nazwa, „Na pomoc Podkarpacie”, aplikacja działa tylko na terenie województwa. Jednak, gdy ktoś będąc poza nim zadzwoni z niej, to dyspozytor z najbliższej jednostki może przekazać informacje o wypadku do Rzeszowa i wówczas zostaną podane informacje o lokalizacji.

Czytaj dalej

Jak poprowadzić akcję ratunkową?

Film przedstawia procedury powiadamiania załóg pogotowia ratunkowego przez bezpośrednich świadków zdarzeń oraz czynności jakie należy wykonać by możliwie jak najbardziej ułatwić dojazd na miejsce zdarzenia załodze ratownictw medycznego.


Porównanie kilku modeli Automatycznych Defibrylatorów Zewnętrznych

Być może ktoś z Państwa nosi się z zamiarem kupna Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego dla instytucji, firmy lub kogoś z rodziny.
Na rynku dostępnych jest wiele różnego typu modeli AED. Czym się więc kierować? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jaki model wybrać?
Poniżej zamieszczamy tabelę, w której podano parametry kilku najbardziej popularnych na rynku modeli AED przeznaczonych do użytkowania przez osoby bez wykształcenia medycznego (proszę kliknąć zdjęcie wtedy otworzy się w większej rozdzielczości).

Henry Heimlich (96 lat) po raz pierwszy w życiu zastosował metodę ratowania życia, którą… sam wymyślił ponad 40 lat temu

Dzięki jego metodzie udało się uratować życie tysiącom ludzi. Ale dopiero 23 maja 2016r. zastosował ją osobiście. Mowa o Henrym Heimlichu, twórcy tzw. „chwytu Heimlicha”, który w 1974 roku opisał, co należy zrobić w przypadku zadławienia, np. jedzeniem.

Czytaj dalej