Instrukcja (CICHOCIEMNYCH) dla żołnierzy przerzucanych drogą lotniczą do krajuSZTAB NACZELNEGO WODZA

Oddział Specjalny
L.dz. 2525/tjn. 43
Londyn, dnia 1.VI. 1943r.
Ściśle Tajne!
Nr ewid. 01

INSTRUKCJA
DLA ŻOŁNIERZY PRZERZUCANYCH DROGĄ LOTNICZĄ DO
KRAJU

I. Tajemnica lotu
A. Na terenie W. Brytanii

Wszystkie bez wyjątku czynności związane z lotem do Kraju są ścisłą tajemnicą wojskową. Bezwzględne przestrzeganie tej tajemnicy jest podstawowym warunkiem powodzenia samych lotów oraz całości akcji lotniczej w Kraju, jak również jedynym sposobem zabezpieczenia przed represjami rodziny skoczka.
Istnieją dowody, że wywiad niemiecki stale usiłuje zdobyć wiadomości związane z lotami łącznikowymi. W związku z tym skoczkowie zobowiązani są do przestrzegania następujących zasad:
1.Utrzymanie do końca wojny ścisłej tajemnicy odnośnie sposobów szkolenia, rozmieszczenia stacyj wyszkoleniowych, nazwisk instruktorów i słuchaczy kursów oraz wszelkich wiadomości, związanych z przyszłą pracą w Kraju.
2.Nie przyjmowanie od nikogo żadnych zleceń do Kraju, za wyjątkiem udzielonych służbowo przez Oddział Specjalny Sztabu, zgodnie z rozkazem Naczelnego Wodza z dnia 5.VIII.1942 r., który brzmi:
»Szef Oddziału Sztabu N.W. Zapewni:

  • pouczenie i zobowiązanie kandydatów do Kraju do przestrzegania zakazu przyjmowania poczty względnie jakichkolwiek zleceń ustnych czy pisemnych pochodzących od osób z poza personelu Oddziału Specjalnego Sztabu N.W., wyznaczonego dla odprawy żołnierzy udających się do Kraju i łącznika M.S. Wewn. odnośnie kurierów politycznych…
  • izolację kandydatów powołanych na kurs odprawowy, a szczególnie przebywających na stacji wyczekiwania, od wszelkich kontaktów z osobami postronnymi «

3.Zlikwidowanie do końca kursu odprawowego wszelkich stosunków osobistych i korespondencji prywatnej.
4.Nie przeprowadzania prywatnie żadnych transakcyj otrzymaną odprawą pieniężną tak w W. Brytanii, jak i po przyjeździe do Kraju. Pieniądze odprawowe przeznaczone są wyłącznie na koszty utrzymania w Kraju i wydawanie ich przed odlotem jest nadużyciem służbowym.

Czytaj dalej

Emergency Bandage – opatrunek izraelski

Emergency Bandage znany jest w środowisku ratowników taktycznych jako „opatrunek izraelski” to innowacyjny, sprawdzony na polu walki produkt pierwszej pomocy, tamujący wypływ krwi z boleśnie krwawiących ran jeszcze przed przewiezieniem do szpitala. Stanowi idealne rozwiązanie w postępowaniu w nagłych wypadkach, kiedy liczy się każda chwila. Produkowany jest przez firmę First Care Products Ltd.


Czytaj dalej

Zabezpieczony: Polscy terroryści ISIS

Ta treść jest chroniona hasłem. Aby ją zobaczyć, podaj hasło poniżej:

Point Shooting – szkolenia agentów amerykańskiego OSS w Domu Strachu

W „Shooting To Live” Fairbairn i Sykes opisują przykład ćwiczeń jakim poddawani byli na strzelnicy policjanci z Shanghai Municipal Police. Były to ćwiczenia w warunkach jak najbliżej oddających okoliczności rzeczywistych krwawych konfrontacji, których w praktyce tej służby nie brakowało. Realistyczne ćwiczenia odbywały się na całkowicie nowatorskiej jak na tamte czasy krytej strzelnicy.
Dzisiaj ten typ strzelnicy znamy jako „Killing House” – w tamtych czasach nazywano ją „Mystery House”, „House of Horrors” lub „Haunted House.”
Kiedyś taka strzelnica była czymś normalnym w nowoczesnej policji i trening na niej przechodził każdy policjant – w Shanghai Municipal Police szkolenie na tego typu strzelnicy przechodzili wszyscy policjanci.


Czytaj dalej

Mini drony typu Black Hornet trafią na wyposażenie US ARMY

Armia USA podjęła decyzję o wyposażeniu swoich oddziałów w mini drony typu Black Hornet, wykorzystywanych przez wojsko brytyjskie (także holenderskie) i testowanych w Afganistanie.
Armia USA podjęła ostateczną decyzję o wyposażeniu swoich oddziałów w mini drony. Mają one stanowić wyposażenie na poziomie drużyny i służyć do penetracji budynków, potencjalnych kryjówek nieprzyjaciela, kanałów, szybów itp. miejsc. Oprócz tego mają być pomocne w obserwacji na małych dystansach czy wykrywaniu ładunków IED.
Projekt, realizowany pod nazwą SBS (Soldier Borne Sensors), obejmie wstępne zamówienia mniejszych ilości tego typu urządzeń w przyszłym roku (posłużą one do testów) oraz właściwe zamówienia w roku 2018 (po dokonaniu wyboru spośród testowanych modeli).

316 Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

Wywiad niemiecki, działający w Anglii, nigdy nie trafił na ich ślad. Nigdy wszyscy, a było ich 316 (w tym jedna kobieta), nie stanęli obok siebie na jednej zbiórce- w jednym szeregu. Nigdy też nie stworzyli, w typowym rozumieniu, związku zbrojnego czy oddziału wojskowego. W czasie II Wojny Światowej Cichociemni – komandosi przygotowani i najlepiej wyszkoleni przez Special Operations Executive (SOE) ang. Kierownictwo Operacji Specjalnych – to brytyjska, ściśle tajna agencja rządowa, utworzona decyzją Winstona Churchilla z 19 lipca 1940, działająca do stycznia 1946. Dzięki niej możliwe było m.in. przeszkolenie i wysłanie do Polski Cichociemnych oraz sprzętu, broni i uzbrojenia dla Armii Krajowej.

Czytaj dalej

Wywiad z byłym szefem delegatury CBA we Wrocławiu

To dalszy ciąg sprawy opisanej w artykule Prostytutka w delegaturze CBA.

Usiłuje się mnie nieudolnie straszyć – mówi Zbigniew Stawarz, były szef delegatury CBA we Wrocławiu. Były oficer tej służby w rozmowie z reporterem „Czarno na białym” Leszkiem Dawidowiczem opowiada o swoim ostatnim dniu pracy. Alarmuje również sejmową speckomisję, twierdząc, że wymuszano na nim zeznania mające obciążyć byłego szefa CBA Pawła Wojtunika. Centralne Biuro Antykorupcyjne odpiera zarzuty.
Czytaj dalej

ESDS (33) – wywiad z Sławkiem Goździkiem – twórcą systemu samoobrony ESDS

Wywiad ze Sławkiem Goździkiem – twórcą systemu samoobrony ESDS (Explosive Self Defence System). Założyciel International Police Defensive Tactics Association. Jest policyjnym instruktorem taktyki i techniki interwencji, pałki teleskopowej, wyszkolenia strzeleckiego, instruktorem Point Shooting oraz instruktorem konceptu Active Shooter.
Od 1989 roku prowadzi kursy ESDS dla pracowników policji szwedzkiej, amerykańskiej, angielskiej, duńskiej, austriackiej, niemieckiej i polskiej. Niektóre aspekty ESDS wprowadzone zostały do nowego programu szkoleniowego policji w Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Polsce.
Od 1995 roku prowadzi szkolenia w zakresie ESDS w Polsce dla państwowych służb mundurowych, pracowników ochrony oraz innych osób zajmujących się zawodowo bezpieczeństwem publicznym.

Nie potrzeba nam terrorystów – wystarczy, że służby „pracują” i robi się niebezpiecznie

Wstępna ekspertyza z wypadku prezydenckiej limuzyny trafiła do szefa MSWiA. „Gazeta Wyborcza” dotarła do tego tekstu i publikuje płynące z niej wnioski. Jedno jest pewne – o zamachu nie może być mowy.
Prawdopodobnie oszczędzano na bezpieczeństwie i skończyło się wypadkiem. Hipoteza o celowym uszkodzeniu opony szybko zniknęła, pozostały inne. Także bulwersujące.
Czytaj dalej