Archiwum kategorii: Obrona Terytorialna
Emergency Bandage – opatrunek izraelski
Emergency Bandage znany jest w środowisku ratowników taktycznych jako „opatrunek izraelski” to innowacyjny, sprawdzony na polu walki produkt pierwszej pomocy, tamujący wypływ krwi z boleśnie krwawiących ran jeszcze przed przewiezieniem do szpitala. Stanowi idealne rozwiązanie w postępowaniu w nagłych wypadkach, kiedy liczy się każda chwila. Produkowany jest przez firmę First Care Products Ltd.
Zabezpieczone: Likwidacja oporu przeciwnika w budynku
Saperka w SPECNAZIE
Saperkę wymyślono po to, aby każdy żołnierz po otrzymaniu podczas walki rozkazu „Stój!” natychmiast zatrzymał się i zaczął kopać. Po trzech minutach powinien okopać się na głębokość 15 centymetrów. Żołnierz już może się w tym zaimprowizowanym okopie położyć, a pociski świszczące nad głową nie zrobią mu krzywdy, ale on kopie nadal. Wykopana ziemia tworzy przed nim i z boków niewielkie przedpiersie, które jest dodatkową osłoną dla strzelca. Jeśli na taki okop najedzie czołg, to żołnierz ma 50 procent szans, że wyjdzie z tego cało. Jeśli piechur w którymś momencie otrzyma rozkaz „Naprzód!”, to z ochrypłym okrzykiem „Uraaa!”, popędzi przed siebie. Jeśli jednak znów otrzyma rozkaz „Stój!”, żołnierz tworzy sobie, bez żadnych dodatkowych komend, najprostszą obronną budowlę. Jeśli nie nadszedł rozkaz „Naprzód!”, żołnierz ryje wciąż głębiej i głębiej. Początkowo jego dołek można wykorzystać do strzelania w pozycji leżącej, potem przekształca się on w rów do strzelania z pozycji klęczącej, potem, gdy osiągnie głębokość 110 cm, można z niego strzelać na stojąco. Wyrzucona na przedpiersie ziemia osłania żołnierza od pocisków i odłamków. W przedpiersiu wykopuje wtedy otwór strzelniczy, z którego sterczy lufa jego karabinu. Jeśli nie ma następnych rozkazów, żołnierz kontynuuje pracę: maskuje okop, a potem zaczyna kopać transzeję, aby połączyć się ze swym sąsiadem, który znajduje się po lewej. Każdy kopie od prawej do lewej i po kilku godzinach pododdział ma już transzeję, która łączy wszystkie okopy strzelców. Transzeja pododdziału łączy się z transzejami sąsiednich pododdziałów, kopie się schrony i rowy komunikacyjne, transzeje pogłębiają się, są przykrywane, maskowane, coraz odporniejsze. Potem żołnierz otrzymuje nagle komendę „Naprzód!” i rusza do przodu, krzycząc „Uraaa!”. Kiedy napotka druty kolczaste przeciwnika, rąbie je boczną krawędzią saperki, którą wyostrzono w równym stopniu jak część dolną, którą kopie się w ziemi.
Czytaj dalej
Wojska Obrony Terytorialnej
(1) Strzelanie z broni krótkiej z wykorzystaniem latarki
Latarka jest niezbędnym uzupełnieniem broni palnej w nocy. Pozwala ona na dobre celowanie do przeciwnika i oślepia go. Jedną z technik użycia latarki w strzelaniu z pistoletu jest trzymanie jej w ręce nieuzbrojonej w pistolet i daleko od własnego ciała.
Przeciwnik w ciemnościach widzi tylko światło, które go oślepia i prawdopodobnie jeśli jest również uzbrojony w broń palną to będzie strzelał w kierunku tego światła.
W ciemnościach ten, kto potrafi pierwszy oświetlić przeciwnika, ma szansę na zwycięstwo.
Zdjęcie i tekst pochodzą z książki porucznika Jerzego Podolskiego „Pistolet w sporcie i samoobronie” wydanej w 1928 roku.
Czytaj dalej
Zabezpieczone: Polskie doświadczenia z walki w mieście
Zabezpieczone: Bezpieczne korzystanie z telefonu komórkowego w rejonie konfliktu zbrojnego
Policja (USA) strzeliła do osoby „uzbrojonej” w wiatrówkę 80 razy !
Zanim zaczniecie paradować z bronią pneumatyczną, ASG, paintball lub DEKO po ulicy ZASTANÓWCIE SIĘ czy warto. Czy swoim zachowaniem nie stworzycie zagrożenia dla siebie i osób postronnych.
PAMIĘTAJCIE o tym, że wezwany na miejsce zdarzenia patrol policji składa się z min. 2 osób, które są lepiej lub gorzej wyszkolone, wypoczęte lub zmęczone, zdrowe lub chore – są po prostu ludźmi z wszelkimi ich zaletami lub wadami. W związku z powyższym, albo podejdą do Was spokojnie i zagadają co to jest za fajna „giwerka” albo będzie bardziej nerwowo i skończy się to dla Was postrzeleniem lub śmiercią.
Pokrowiec do przechowywania broni nie jest żadnym luksusowym towarem – jeśli Was na niego nie stać (kosztuje już od 30 zł) to możecie swoja ulubioną broń zapakować do torby, worka po kartoflach lub owinąć kocem. Po co prowokować los.
Czytaj dalej
GLADIO – Tajne Operacje Zimnej Wojny
Celem powstania tajnej struktury Gladio było uniemożliwienie komunistom przejęcie władzy w Europie Zachodniej. W październiku 1990 roku wybuchł skandal po doniesieniach włoskiego sędziego Felice Cassoniego. Okazało się, że organizacja w rzeczywistości bezpośrednio podlegała NATO, a jej członkom zaczęto przypisywać szereg zamachów bombowych. Dokumentaliści z pomocą szefów służb specjalnych i historyków prezentują kulisy działania Gladio.
Jak przeżyć atak terrorystów
Jeśli w miejscu publicznym w którym aktualnie przebywasz ktoś zaczyna strzelać – to albo coś zrobisz, albo być może zaraz zginiesz!
Uciekaj!
– jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie rozległy się strzały, uciekaj z miejsca zagrożonego – nie ratuj rzeczy osobistych i nie staraj się za wszelką cenę pomagać innym;
– biegnij pochylony, obserwuj teren i myśl którędy możesz się wydostać z miejsca zagrożonego atakiem.
Czytaj dalej
Mini drony typu Black Hornet trafią na wyposażenie US ARMY
Armia USA podjęła decyzję o wyposażeniu swoich oddziałów w mini drony typu Black Hornet, wykorzystywanych przez wojsko brytyjskie (także holenderskie) i testowanych w Afganistanie.
Armia USA podjęła ostateczną decyzję o wyposażeniu swoich oddziałów w mini drony. Mają one stanowić wyposażenie na poziomie drużyny i służyć do penetracji budynków, potencjalnych kryjówek nieprzyjaciela, kanałów, szybów itp. miejsc. Oprócz tego mają być pomocne w obserwacji na małych dystansach czy wykrywaniu ładunków IED.
Projekt, realizowany pod nazwą SBS (Soldier Borne Sensors), obejmie wstępne zamówienia mniejszych ilości tego typu urządzeń w przyszłym roku (posłużą one do testów) oraz właściwe zamówienia w roku 2018 (po dokonaniu wyboru spośród testowanych modeli).
Zabójcze miny
NSR – Narodowe Siły Rezerwowe
MOUT – Jak umierają cyborgi
Film przedstawia legendarnych „cyborgów” , którzy miesiącami bronili lotniska w Doniecku przed rosyjskimi „zielonymi ludzikami” oraz „bojownikami” ze zbuntowanych republik Ukrainy.
Point Shooting FAS System – strzelanie instynktowne
„POINT SHOOTING” zaczyna się tam gdzie inne systemy kończą lub w ogóle nie biorą pod uwagę takich założeń.
W 1942 roku została wydana książka W.E. Fairbairna i E.A. Sykesa pt. „Shooting To Live”. Jest to opis ich oryginalnej metody strzelania, obecnie znanej jako Point Shooting. Trzeba tu zaznaczyć, że nazwa tego systemu jest późniejsza. Dla autorów był to system wyszkolenia jaki wdrożyli w SMP i nie nadali mu osobnej nazwy, chociaż mieli świadomość jego innowacyjności i odrębności. I kolejna uwaga – znane są też inne metody strzelania instynktownego, czyli Point Shootingu, co może powodować czasem zamieszanie pojęciowe. Ten system, o którym mówimy, chyba najlepiej obecnie opisuje fraza: Point Shooting FAS System – jako metody opracowanej przez W.E. Fairbairna i E.A. Sykesa oraz kontynuatora tej metody Rexa Applegate’a.
Podręcznik „Shooting To Live”, mimo że był wydany w czasie wojny, nawet o wojnie nie wspomina. Opiera się wyłącznie na materiałach zebranych w czasie służby policyjnej autorów. Jednak metoda w niej opisana została w całości włączona do programów szkoleniowych czasu wojny i również w tych warunkach dowiodła swojej skuteczności. Obowiązkowe raporty z działań potwierdzały to całkowicie.