Ostatnie zamachy terrorystyczne w Paryżu oraz Brukseli były dokładnie zaplanowane. Terroryści nie mieli żadnym problemów w poruszaniu się po tych miastach, byli doskonale zorientowani w terenie oraz mieli zaplanowane drogi ucieczki oraz kryjówki. Czyli nie przyjechali do Paryża oraz Brukseli na kilka godzin lub dni przed zamachem.
Każdy atak terrorystów poprzedzony jest przygotowaniami do przeprowadzenia zamachu. Należy rozpoznać cel ataku, zmagazynować lub przewieźć niezbędny sprzęt oraz „zagospodarować” w terenie ludzi zapewniając im odpowiednią legendę np. student, uchodźca, turysta, pielgrzym itp.
Jak dobrze wszyscy wiemy najważniejsza jest profilaktyka. Już niedługo w Polsce odbędą się dwie duże imprezy Szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży. Każdy więc powinien zwracać szczególną uwagę na pewne osoby, nietypowe zachowania oraz dziwnie wyglądające pakunki. Jeśli coś nas zaniepokoi powinniśmy natychmiast poinformować o tym policję, tylko w ten sposób być może uda się zapobiec tragedii.
Przygotowanie ataku i narzędzi ataku:
1. Zwracaj uwagę na osoby, które wynajmują mieszkania na krótki okres; poświęć również uwagę nagłemu zwiększeniu aktywności w takich miejscach, zwiększonej liczbie odwiedzin, szczególnie osób zachowujących się nietypowo i nerwowo.
2. Zwróć uwagę na osoby, które zakupują lub przewożą znaczne ilości materiałów chemicznych i składują je w mieszkaniach lub innych miejscach nie związanych z legalną produkcją przemysłową lub działalnością gospodarczą.
Rozpoznanie celów:
1. Zwróć uwagę na osoby, które filmują lub fotografują obiekty przemysłowe, węzły komunikacyjne, obiekty rozrywkowe, centra handlowe, wieżowce i miejsca kultu religijnego.
2. Zwróć uwagę szczególnie na osoby, które długo przebywają w jakimś miejscu użyteczności publicznej (centra handlowe i rozrywkowe), które nie zachowują się zgodnie przeznaczeniem obiektów, w których się znajdują, a jedynie prowadzą obserwację otoczenia.
Przeprowadzenie ataku:
1. Zwróć uwagę na nerwowo się zachowujące, odbiegające sposobem zachowania od innych osób.
2. Zwracaj uwagę na pozostawiony bez opieki bagaż, torby, plecaki i inne nietypowe pakunki.
3. Zwracaj uwagę na osoby ubrane nieodpowiednio do pogody, np. noszące grube, maskujące okrycie mimo upału).
4. Zwracaj uwagę na nieodpowiednio zaparkowane pojazdy, np. w pobliżu wejść do centrów handlowych, tuż pod kościołem itp. oraz na ich kierowców.
………………………………………………………………………………………………………….
Aleksander „OLAF” Pietryka – instruktor samoobrony, E.S.D.S. ( Explosive Self Defence System), W.S.D.S. (Women’s Self Defence System) , pałki teleskopowej, survivalu, pierwszej pomocy przedmedycznej BLS/AED, strzelectwa sportowego, obronnego oraz bojowego m.in. w systemie Point Shooting. Specjalista ds. bezpieczeństwa osobistego. Instruktor International Police Defensive Tactics Association oraz członek Stowarzyszenia IPDTA Polska. Fundator oraz Prezes Fundacji K2.
Źródła:
1. Ochrona obywateli i instytucji publicznych przed atakami terroryzmu i przemocy – poradnik. Krzysztof Liedel, Paulina Piasecka.