Po co nam to?
Terroryzm jest plagą XXI wieku. Ilość zamachów terrorystycznych każdego roku jest coraz większa, a zarazem ilość ofiar tych zamachów również jest ogromna. Ostatnie wydarzenia również nie wyglądają optymistycznie np. :
– 13 listopada 2015r. w Paryżu terroryści zabili 130 osób.
Zamach w Paryżu oraz inne zamachy terrorystyczne do jakich doszło w ostatnim czasie pokazuje pewien schemat działania:
– terroryści nie biorą już zakładników – tylko zabijają ludzi. Ich głównym celem jest zabicie jak największej liczby osób. To gwarantuje im to, że o zamachu będzie mówił cały świat.
Ktoś może powiedzieć, że nas Polaków to nie dotyczy. U nas w Polsce nie było przecież żadnych zamachów terrorystycznych, więc nie ma żadnego dla nas realnego zagrożenia. Lecz czy tak jest na pewno?
Polska od kilkunastu lat zaangażowana jest lub była wygaszanie działań wojennych w państwach muzułmańskich (m.in. Afganistan, Irak). Jesteśmy członkiem NATO, które angażuje się w różne działania przeciwko państwom wspierającym terroryzm oraz ugrupowaniom terrorystycznym. Nasze wojsko, policja oraz służby specjalne również wspierają te działania.
Na terenie Polski odbywają się również różnego rodzaju wydarzenia, które mogą przyciągnąć terrorystów chcących dokonać zamachu i w ten sposób nagłośnić swoją sprawę. W najbliższym czasie w Polsce odbędą się 2 wielkie wydarzenia międzynarodowe:
– Światowe Dni Młodzieży;
– Szczyt NATO.
Więc możemy stać się potencjalnym celem zamachów terrorystycznych. Być może są one już przygotowywane o czym świadczyć może przypadkowo odkryty w listopadzie 2015r. magazyn broni w Bytomiu (KLIKNIJ) w którym znaleziono 211 szt. broni palnej (KBK AK oraz pistolety maszynowe z tłumikami dźwięku).
Mieszkamy w Unii Europejskiej więc możemy przemieszczać się bez żadnych po terenie całej UE – możemy zwiedzać je turystycznie, pracować oraz mieszkać. A więc możemy również stać się świadkiem takiego zamachu lub być celem terrorystów dokonujących zamachu.
Dla kogo więc jest ta Edukacja Antyterrorystyczna?
Dla Pani i Pana. Wszyscy powinniśmy wiedzieć jak rozpoznać zagrożenie i jak zareagować w sytuacji kryzysowej. Każdy z Nas powinien wiedzieć co zrobić, gdy zauważymy porzucony bagaż, podejrzany pakunek lub osobę – kogo powiadomić, w którym kierunku uciekać, na co zwracać szczególną uwagę, jak walczyć w obronie własnego życia itp.
Chcesz żyć?
To najwyższy czas zacząć się edukować. Musisz nauczyć się:
– zasad bezpieczeństwa osobistego oraz stosować je w życiu codziennym;
– podstawowych technik realnej samoobrony;
– pierwszej pomocy przedmedycznej;
– zasad bezpiecznego posługiwania się bronią palną.
Aleksander „OLAF” Pietryka – instruktor samoobrony, E.S.D.S. ( Explosive Self Defence System), W.S.D.S. (Women’s Self Defence System) , pałki teleskopowej, survivalu, pierwszej pomocy przedmedycznej BLS/AED, strzelectwa sportowego, obronnego oraz bojowego m.in. w systemie Point Shooting. Specjalista ds. bezpieczeństwa osobistego. Instruktor International Police Defensive Tactics Association oraz członek Stowarzyszenia IPDTA Polska. Fundator oraz Prezes Fundacji K2.