W kwietniu 2016r. podczas walk z terrorystami ISIS w irackim regionie Al-Howeja żołnierze kurdyjscy przechwycili nietypową broń – zdalnie sterowany na odległość karabin wyborowy . Konstrukcja ta umożliwiała terroryście ISIS zdalne kontrolowanie i bojowe wykorzystanie karabinu wyborowego.
Karabiny snajperskie zazwyczaj są bezpośrednio obsługiwane przez człowieka. Użytkownik musi najpierw wybrać dogodną pozycję, przygotować broń, dobrze wycelować i wstrzymać oddech przed oddaniem strzału. Każdy nawet najmniejszy niepożądany ruch będzie mieć wpływ na to czy pocisk trafi do celu. W przypadku zdalnie sterowanego karabinu wyborowego nie ma mowy o popełnianiu tego typu błędów.
Radziecki samopowtarzalny karabin wyborowy SVD Dragunov osadzono na ruchomej zdalnie sterowanej platformie. Do broni podłączono kamerę oraz przewody dające pełną zdalną kontrolę nad bronią. Terrorysta Państwa Islamskiego znajdował się daleko od miejsca, z którego padały strzały. Za pomocą tak skonstruowanej broni udało mu się zabić kilku żołnierzy wciągniętych w zasadzkę.
………………………………………………………………………………………….
Komentarz:
Na świecie konstruowane są i produkowane tego typu karabiny wyborowe. Pracują nad nimi wszystkie liczące się w tej branży firmy zbrojeniowe np. zdalnie sterowany karabin wyborowy Talon amerykańskiej firmy Paradigm SRP. Poniżej zostały zamieszczone filmy prezentujące możliwości takiej dopracowanej i produkowanej seryjnie broni.
Więc nie ma w tym nic dziwnego, że terroryści kopiują te rozwiązania. Zbudowanie i wykorzystanie bojowe tego rodzaju broni pokazuje w jaki sposób będą wykonywane być może zamachy terrorystyczne w najbliższej przyszłości. Chętnych terrorystów zdolnych się zabić jest pewnie coraz mniej, a konstrukcja tego typu broni pozwala na swego rodzaju „nieśmiertelność” osób się nią posługujących. Zdalne operowanie zaś tego typu bronią może być dokonywane za pomocą internetu lub telefonu komórkowego. W związku z tym zapobieganie tego typu aktom terrorystycznym może być trudne, a ustalenie i skazanie sprawców zamachu terrorystycznego niemożliwe. Broń zdalnie sterowana – dzisiaj karabin wyborowy, jutro karabin maszynowy lub granatnik – może zostać użyta w Europie, a terrorysta ją obsługujący może być w Afryce.
Terroryści do swojego arsenału dodali nowy środek walki. Być może ten karabin oraz urządzenie do zdalnego strzelania nie wyglądają jak broń zaawansowana technologicznie – lecz niech nas nie mylą pozory. Mimo swojej prostoty i łopatologicznej budowy ta broń okazała się sprawna oraz skuteczna. Terrorysta za jej pomocą zabił kilku żołnierzy. Przetestował więc w sposób praktyczny swój projekt i koncepcję walki. Teraz terrorysta nauczy innych jak w sposób prosty wykonać skutecznie tego typu urządzenie i za pomocą broni na nim zamontowanej zdalnie zabijać następne niewinne osoby.
………………………………………………………………………………
Aleksander Pietryka – instruktor samoobrony, E.S.D.S. ( Explosive Self Defence System), pałki teleskopowej, survivalu, pierwszej pomocy przedmedycznej i wyszkolenia strzeleckiego m.in. w systemie Point Shooting. Specjalista ds. bezpieczeństwa osobistego. Członek International Police Defensive Tactics Association (IPDTA Polska).