Jak zabezpieczyć mieszkanie lub dom?

 

 

 

Bezpieczeństwo zawsze kosztowało i będzie niestety zawsze wiązało się z dużymi wydatkami, ale nie wszystkie metody zabezpieczania mieszkań wiążą się z nakładami finansowym:
– staranne zamknij okna, balkon i wywietrzniki.

– poproś sąsiada, aby ten przypilnował mieszkania na czas naszej nieobecności (jak sąsiad wyjedzie na dłużej z domu zrewanżujesz się tym samym). Sygnałem dla złodziei świadczącym o dłuższej nieobecności  jest tkwiąca w drzwiach kartka, ulotka lub gazetka reklamowa czy wypełniona skrzynka pocztowa. Poproś sąsiada, aby to wszystko zabierał na przechowanie.

– nie chwal się swoim bogactwem. Większość włamań jest starannie zaplanowana i raczej nigdy nie są to akcje przypadkowe. Jeśli więc będziesz się chwalił swoim majątkiem to sam się prosisz o „odwiedziny” przestępców.

– pilnuj kluczy od mieszkania. Jeśli klucze Ci znikną nawet na krótki czas (np. kilka godzin) ponieważ zostawiłeś je gdzieś to pamiętaj, że jest to wystarczający czas na ich dorobienie. A potem tylko „fachowcy” poczekają, aż pojedziesz w odwiedziny do rodziny i zorganizują ci „przeprowadzkę”. Dobrze jest mieć zainstalowane w drzwiach 2 zamki atestowane. Jednego zamka używamy na codzień i klucze nosimy oczywiście z sobą. Drugi zamek jest zamykany tylko przy dłuższych wyjazdach. Klucze od tego zamka nie nosimy na codzień z sobą. Zabieramy je tylko jak wyjeżdżamy na dłużej. Dobre atestowane zamki do podstawa bezpieczeństwa naszego mieszkania. Zamki warto wymieniać powiedzmy co 5-10 lat. Złodzieje też się uczą i doskonalą więc po jakimś czasie zamek, który był nie do otwarcia może być już „przeterminowany”.

– wiele włamań dokonano dzięki kradzieży klucza z damskiej torebki lub po zabraniu ich bawiącemu się na placu zabaw lub boisku dziecku.

– stosujemy zasadę ograniczonego zaufania. Nie wpuszczajmy do domu osób, których nie znamy. Nie ułatwiajmy przestępcom przeprowadzenia rozpoznania.

Lepsze, profesjonalne zabezpieczenia niestety już kosztują, ale dobre zamki, takie z atestem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, podwójne metalowe drzwi z ryglami i alarm z powiadamianiem telefonicznym zapewnią spokojny sen na wczasach czy na delegacji.

Pewnym nieporozumieniem jest instalowanie systemów alarmowych na pokaz. Ułatwia to pracę włamywaczowi oraz jak wynika z doświadczeń ludzie właśnie tak robią. Instalują systemy alarmowe, stosują szereg zabezpieczeń, by w końcu zapomnieć o ich włączeniu, konserwacji, czy też zamknięciu drzwi lub okna. Zdarzało się, że takie podejście kończyło się „ogołoceniem” pozornie dobrze zabezpieczonego domu.

Najdroższy jest monitoring, ale takie zabezpieczenie to już jest naprawdę ogromny komfort, że faktycznie mój dom jest moją twierdzą.


Aleksander „OLAF” Pietrykainstruktor samoobrony, E.S.D.S. ( Explosive Self Defence System), W.S.D.S. (Women’s Self Defence System) , pałki teleskopowej, survivalu, pierwszej pomocy przedmedycznej BLS/AED, strzelectwa sportowego, obronnego oraz bojowego m.in. w systemie Point Shooting. Specjalista ds. bezpieczeństwa osobistego. Instruktor International Police Defensive Tactics Association oraz członek Stowarzyszenia IPDTA Polska. Fundator oraz Prezes Fundacji K2.