COMBAT jest inną nazwą Walki Wręcz jaka nauczana jest w służbach mundurowych na całym świecie. Combat ma na celu naukę skutecznej i prostej walki wręcz służb mundurowych (nie należy mylić z nauką samoobrony), w zależności od specyfiki danej służby. Inny program szkolenia walki wręcz mają komandosi wojskowi, których zadaniem jest fizyczna eliminacja wroga, inny antyterroryści policyjni, których zadaniem jest zatrzymanie i obezwładnienie przestępców, a jeszcze inny program zwykli policjanci, strażnicy miejscy lub funkcjonariusze służby więziennej.
Walka Wręcz nauczana w wojsku (przede wszystkim w jednostkach specjalnych) ma za zadanie nauczyć żołnierza szybkiej eliminacji fizycznej przeciwnika z wykorzystaniem wszystkich dostępnych środków.
W przypadku innych służb mundurowych (np. Policja, Pracownicy Ochrony, Straż Miejska, SOK, Służba Więzienna) walka wręcz ma za zadanie nauczyć przede wszystkim obezwładniania napastnika, natomiast fizyczna jego eliminacja ograniczona jest przepisami prawa danej służby mundurowej.
Program szkolenia walki wręcz powinien zawierać:
- Cel szkolenia (uwzględniając charakterystykę danej służby mundurowej).
- Specyfikę szkolenia.
- Trening ogólnorozwojowy.
- Taktykę i strategię działania (m. in. w zespole).
- Psychologię (m. in. sposoby zachowań w sytuacjach zagrożenia, sposoby radzenia sobie z stresem zawodowym).
- Trening relaksacyjny.
- Posługiwanie i taktyka walki bronią palną, środkami przymusu bezpośredniego oraz innymi środkami będącymi na wyposażeniu i uzbrojeniu danej służby mundurowej.
- Prawo i przepisy danej służby mundurowej.
- Pierwszą Pomoc Przedmedyczną i trening sytuacyjny uwzględniający specyfikę zagrożeń występujących w danej służbie.