W dniach 09-12.10 2014 r w Zakopanym odbył się Międzynarodowy Obóz Samoobrony ESDS zorganizowany przez Stowarzyszenie IPDTA Polska, ESDS Zakopane, Klub Judo „Yamabushi”, Fundację „My Wojownicy”, TORI – Centrum Systemów Praktycznych oraz Fundację K2. W zajęciach udział wzięli między innymi przedstawiciele Straży Więziennej, Policji, Wojska Polskiego, Służb Ochrony oraz Straży Miejskiej z Zakopanego.
Pierwszy dzień szkolenia rozpoczął się w czwartek w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanym przy ul. Bronisława Czecha 1 o godz. 16.00 i trwało do godz. 18.00. Zajęcia rozpoczęły się od przywitania i zapoznania uczestników z planem szkolenia i zadaniami jakie czekają ich podczas zajęć. Głównym i szczególnym gościem był Sławomir Goździk (fot. obok) twórca i instruktor systemu ESDS. To właśnie pod jego okiem uczestnicy przebyli szkolenie z zakresu samoobrony, technik interwencji oraz podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy rozpoczęli trening od podstaw ESDS i nauczenia się przyjmowania pozycji obronnych, bloków intuicyjnych i uderzeń otwartą dłonią, które trenowane były na tarczach.
Po zajęciach o godz 21 w barze Apendix odbyła się promocja książki „Metody użycia pałki teleskopowej” której autorami są Sławomir Gożdzik, Marcin Rumsicki, Martin Cooper. Wydawcą książki jest Fundacja My Wojownicy z Głogowa.
W drugim dniu szkolenie rozpoczęło się od godz. 10.00 i trwało do godz. 13.00 w COS . Ta cześć zajęć dotyczyła przetrenowania i pojęcia konceptu ESDS-u w/g którego uczy Sławek. Uczestnicy mogli się przekonać i przetestować skuteczność technik na sobie, poznać własne reakcje i reakcje swojego ciała. Przeprowadzono kilka testów które miały uświadomić uczestnikom zasady działania systemu i jego skuteczność.
Po przerwie obiadowej w okolicach godz. 14.30 rozpoczęły się zajęcia z Taiji (Tai Chi). Zajęcia dotyczyły historii oraz metodyki skutecznego systemu walki jakim jest Taiji. Trzeba podkreślić ze jest to system zewnętrzno – wewnętrzny. Styl ten nie służy tylko i wyłącznie do relaksacji czy tz. medytacji w ruchu jak większość osób uważa, przy odpowiedniej interpretacji ruchów Taiji można było się bardzo skutecznie bronić. Ale jak powiedział to Sławek Gożdzik zależało i zależy to po dzień dzisiejszy od instruktora prowadzącego i jego wiedzy na ten temat. Zajęcia z Taiji trwały do godz. 17.00.
Po krótkiej przerwie uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa były to osoby związane z pracą w służbach mundurowych a druga to osoby cywilne.Grupa mundurowa miała zajęcia z Sławkiem Goździkiem z zakresu taktyk i technik interwencyjnych. Można było przetrenować techniki interwencyjne zarówno w patrolu 2-osobowym, 3-osobowym oraz 4-osobowym. Nie były to łatwe ćwiczenia ponieważ wymagały dobrego zgrania się ale także pełnej kontroli napastnika.
Druga grupa czyli osoby cywilne miały zajęcia z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej z Agnieszką Pawlus inst. Pierwszej Pomocy i Ratownikiem Medycznym. Były to zajęcia między innymi z Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej. Obie grupy zakończyły zajęcia o godz. 19.00. Na tym zakończył się drugi dzień szkolenia.
Trzeci dzień rozpoczął się tradycyjnie o godz. 10.00 – 14.30 treningiem ESDS ze Sławkiem Gożdzikiem oraz Aleksandrem Pietryką (inst. samoobrony, ESDS). Tym razem trening odbywał się w opuszczonym Hotelu „Bristol” specjalnie udostępnionym przez burmistrza Zakopanego pana Janusza Majchera na cele szkolenia. Ten dzień był poświęcony nie tylko powtórce z dni poprzednich, ale także zostały zaprezentowane techniki w przypadku kiedy jesteśmy skrępowani z przodu. Jak się bronić i jak działać. Były to bardzo ważne i bardzo mocne zajęcia, które wymagały maksymalnego zaangażowania ze strony uczestników.
Po przerwie obiadowej w okolicy godz. 14.40 -15.15 rozpoczęły się zajęcia, które poprowadził inst. Krav Magi Wojtek Nowak. Następnie zajęcia w godz. 15.15 do 16.00 poprowadził inst. Marcin Lepioszka z zakresu metod kajdankowania. Kolejny trening został poprowadzony w godz 16.00 – 16.45 przez inst. Marcina Sitko z aktywacji miejsc wrażliwych. Uczestnicy poprzez zajęcia przeprowadzone po przerwie obiadowej mogli zobaczyć różnicę miedzy konceptem ESDS a innymi systemami. W okolicach godz. 17.00 zakończono blok treningowy i rozpoczęły się przygotowania do najważniejszego treningu podczas całego szkolenia tzw. „Domu Strachu”.
„Dom Strachu” to specjalnie przygotowane miejsce na terenie Hotelu „Bristol” do przeprowadzenia scenariuszy związanych z samoobroną ESDS i użycia umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Na uczestników czekały specjalnie przygotowane zadania w różnych częściach hotelu, od wykonania technik na manekinie anatomicznym „Bob” poprzez udzielenie pierwszej pomocy aż do walki i obrony przed napastnikiem ubranym w specjalistyczny strój tz. „Pancerz Agresora”(fot. obok). „Dom Strachu” rozpoczął się w okolicach godz. 18.40. Miał na celu pokazanie uczestnikom jak zachowają się w sytuacji kryzysowej kiedy dojdzie do zagrożenia zdrowia lub życia.
Nie był to łatwy test dla osób, które w nim uczestniczyły co widać była po zakończeniu „Domu Strachu”. Każdy z uczestników miał różne odczucia i przeżycia z tym związane. Ale był też wspólny mianownik wszyscy stwierdzili że w sytuacji zagrożenia np. pole widzenia dość znacznie się zawęża co zresztą było tematem zajęć ESDS ze Sławkiem Goździkiem. Kolejnym odczuciem było też to że w tak stresujących sytuacjach próba wykonywania skomplikowanych technik z samoobrony jest wręcz nie możliwa. Co może potwierdzić iż koncept ESDS jest naprawdę skuteczny i daje duże możliwości obronne na ulicy. Pozwolę sobie na takie podsumowanie „im prościej i łatwiej tym szybciej i bezpieczniej”. „Dom Strachu zakończył się w około godz. 21.00.
W ostatnim dniu Obozu zajęcia rozpoczęły się bez zmian o godz. 10.00 w hotelu „Bristol”. Pierwszą godzinę zajęć poświęcono taktyce pierwszej pomocy którą poprowadził Sławek Gożdzik. Zademonstrował między innymi co zrobić gdy podczas akcji partner z patrolu zostaje postrzelony jak mu pomóc jak działać dalej co robić. Po tej krótkiej lekcji od godz. 11.00 Jakub Klimek inst. ESDS i Judo zaprezentował metodę Williama E. Fairbairna „Defendu”. Pokaz ten miał pokazać różnicę miedzy samoobroną cywilną czy też dla służb miejskich, a walką combat (militarną) która ma za zadanie eliminować przeciwnika a nie obezwładniać. O godz. 11.30 rozpoczęły się już ostatnie zajęcia na tym szkoleniu przeprowadzone przez inst. Agnieszkę Pawlus i inst. Aleksandra Pietrykę – ponownie z zakresu pierwszej pomocy i zachowania bezpieczeństwa w trakcie jej wykonywania w różnych sytuacjach.
W okolicach godz. 13.00 rozpoczęto uroczyste zakończenie „Międzynarodowego Obozu Samoobrony ESDS Zakopane 2014”. Podczas uroczystości uczestnicy otrzymali zaświadczenia ukończenia obozu. Zostały złożone podziękowania dla inst. Sławka Goździka za przylot do Polski i poprowadzenie zajęć oraz podziękowano wszystkim uczestnikom oraz osobom które pomogły przy organizacji za zaangażowanie i uczestnictwo.
Wszyscy uczestnicy spisali się świetnie i przeszli „Dom Strachu” bez większych przeszkód co było dużą satysfakcją dla prowadzącego i organizatorów.
Wszelkie materiały na stronie są umieszczane jako materiały informacyjne. Trening bez wykwalifikowanego instruktora może być niebezpieczny. Autorzy nie odpowiadają za sposób wykorzystania prezentowanych informacji.