ESDS (6) – Bezpieczne kobiety

Zakład Karny w Rawiczu prowadzi projekt  mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa osobistego mieszkanek miasta. Projekt ten realizowany jest od zeszłego roku. Powstał jako element współpracy Zakładu z jednostkami organizacyjnymi samorządu terytorialnego oraz innymi instytucjami z terenu miasta, gminy i powiatu. Dotychczas przeprowadzono dwie edycje kursu samoobrony dla kobiet, w których uczestniczyło 25 pań. Gdy w kraju prowadzono kampanię Białej Wstążki funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Rawiczu postanowili pójść krok dalej. Stąd to właśnie w Zakładzie Karnym w Rawiczu przygotowano projekt, dzięki któremu zwiększy się bezpieczeństwo osobiste kobiet. Jest to zbieżne z licznymi działaniami społecznymi prowadzonymi przez naszą jednostkę na terenie miasta pod przyświecającym naszej gminie hasłem „Rawicz zawsze otwarty”. Zajęcia prowadzone są w obiektach instytucji z nami współpracujących, nierzadko w tych, z których wywodzą się nasze kursantki.
W zajęciach uczestniczyły panie ze Służby Więziennej, Starostwa Powiatowego, Szpitala, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, szkół, MGOW i innych. Program kursu został skonstruowany na bazie systemu ESDS [Explosive Self Defense System] co narzuca prowadzenie go w formule realizmu. Podczas szkolenia panie są objęte opieką psychologa, nadzór merytoryczny w tym zakresie pełni ppor. mgr Krystyna Adamska z ZK Wołów, która również prowadzi wykłady m.in. na temat psychologicznych aspektów samoobrony. Podczas zajęć panie uczy się reagowania w sytuacjach napaści, wykorzystania własnego ciała i dostępnych przedmiotów w obronie, poznają technikę otwartej dłoni, nauczane są szerokiego pola widzenia, pracują nad instynktownymi reakcjami obronnymi, uczą się bronić w sytuacji sprowadzenia do parteru, stosowania dystraktorów i pracy głosem itp. Zajęcia prowadzą funkcjonariusze ZK w Rawiczu, czyli starszy wychowawca działu penitencjarnego por. mgr Michał Talaga (instruktor drugiego stopnia International Police Defensive Tactics Association [IPDTA] w systemie Explosive Self Defense System [ESDS]), oraz funkcjonariusze działu ochrony m.in. st. kpr. Tomasz Adamczak. Etap drugi przewiduje realizację kolejnych kursów samoobrony skierowanych dla szerszego grona osób. Na ten moment już 3 grupy kobiet czekają na realizację kursu. Kilkadziesiąt pań po relacjach osób, które uczestniczyły w poprzednich kursach postanowiły przystąpić do projektu.
Projekt spotkał się z wielkim uznaniem w środowisku lokalnym oraz został bardzo dobrze przyjęty przez Radę ds. Kobiet SW. Zakład Karny w Rawiczu znany jest powszechnie z prowadzenia innowacyjnych działań zarówno w dziedzinie resocjalizacji jak i na polu społecznym. Ufamy, że dzięki naszym działaniom podniesie się poziom bezpieczeństwa w społeczeństwie, zwłaszcza wśród jego piękniejszej części, którą należy szanować i chronić. Dlatego Służba Więzienna działa również i w ten sposób, chroniąc społeczeństwo pozostające poza murami zakładów karnych, zwiększając umiejętności pojedynczych jednostek z zachowań obronnych. Działamy w społeczeństwie i dla społeczeństwa – tak brzmi nasza dewiza.
foto – Pan Piotr Kochański

Artykuły pochodzą z lutowego numeru Forum Penitencjarnego, których autorką jest Pani Elżbieta Szlęzak-Kawa, również nasza kursantka.
http://www.sw.gov.pl/pl/okregowy-inspektorat-sluzby-wieziennej-poznan/zaklad-karny-rawicz/news,14207,bezpieczne-kobiety.html

Wszelkie materiały na stronie są umieszczane jako materiały informacyjne. Trening bez wykwalifikowanego instruktora może być niebezpieczny. Autorzy nie odpowiadają za sposób wykorzystania prezentowanych informacji.